Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Trofozoit gruszkowaty

Budowa i rozwój. Trofozoit gruszkowaty, owalny lub okrągły długość – 5- -50 pm. Jądro owalne lub jajowate, bliżej bieguna w drobnych grudkach. Ze skupienia kinetosomów przed jądrem wychodzi 5 wici, z których jedna tworzy błonę falującą, opartą o cienką kostę długości komórki i wychodzi na biegunie tylnym w postaci wici wolnej pozostałe 4 – to tzw. wici przednie. Ujawnione metodami specjalnymi ziarnistości parabazalne odpowiadają hydrogenesomom, aksostyl zwykle ukryty w cytoplazmie lub nieznacznie wystaje poza pellikulę jego główkę, podobnie jak u T. vaginalis, częściowo otacza pelta. Z boku, bliżej bieguna przedniego, widoczny mały cytostom. W cytoplazmie liczne wodniczki pokarmowe (czasami mogą zawierać krwinki czerwone) i ziarnistości substancji zapasowych (ryc. 3.15). Cyst nie tworzy. Rzadziej niż T. vaginałis i T. tenax wytwarza pseudopodia.

Zarażenie postacią trofozoitu następuje przez jamę ustną z pokarmem lub wodą. Pierwotniak umiejscawia się w końcowym odcinku jelita cienkiego i w jelicie grubym.

Chorobotwórczość. T. hominis wywołuje rzęsistkowicę (tńchomonosis) przewodu pokarmowego, lecz znane są też inwazje bezobjawowe. Częściej niż u osób zdrowych pierwotniak występuje u ludzi cierpiących na przewlekły nieżyt jelita grubego był również wykrywany na powierzchni owrzodzeń tego jelita. Przebieg zarażenia może wiązać się z objawami zapalenia wyrostka robaczkowego, biegunką itd. trzeba różnicować z innymi protozoonozami.

Wykrywanie. Najłatwiej wykrywa się w hodowlach zakładanych z kału na-tychmiast po jego oddaniu, np. na podłożu Simića lub Pawłowej, w temp. 37°C i pH 6,8-7,4 w hodowlach in vitro obserwowaliśmy spontaniczne pojawienie się postaci olbrzymich, podobnie jak u T. vaginalis i T. tenax, możliwe jest prowadzenie hodowli aksenicznych na podłożach specjalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *