Układ krwiotwórczy

Do alergoz układu oddechowego u dzieci należą stany kataralne nosa, np. katar sienny, oraz dychawica oskrzelowa. Jak już wyżej zaznaczyłem, główną bramą wejścia alergenu jest w tym przypadku układ oddechowy, chociaż inne sposoby zadziałania alergenu również mogą przyczynić się do powstawania stanów astmatycznych.

Układ krwiotwórczy również może być miejscem zadziałania alergenu, co może być przyczyną różnych jego alergoz, np. małopłytkowości pochodzenia alergicznego i in.

Bakterie, grzybice i pasożyty są niewątpliwie częstą przyczyną, i to nawet ciężkich alergoz u dzieci (np. choroba reumatyczna, gruźlica, toksoplazmoza itp.). Wreszcie należy jeszcze wspomnieć o alergenach natury chemicznej, których w nadmiarze dostarczają współczesnemu człowiekowi przemysł (wyziewy fabryk i in.), nowoczesne metody konserwacji środków spożywczych, nawozy sztuczne itp. Dlatego też na całym świecie spostrzega się stały wzrost alergoz tak u dzieci, jak i u dorosłych.

Rozpoznanie stanów alergicznych opieramy na: 1) bardzo szczegółowych wywiadach oraz 2) na specjalnych próbach (testach) alergicznych.

Wywiady dotyczą przede wszystkim dziedzicznej dyspozycji, czasokresu pojawienia się alergozy, jakości alergenów i ich sposobów wtargnięcia do ustroju. Wśród prób (testów) alergicznych wymienić należy skaryfikacyjną, przez nakłucie i śródskórną.

W próbach tych alergen zostaje wprowadzony do skóry przez uszkodzony naskórek. Jeżeli w ustroju istnieją przeciwciała, wówczas w miejscu wprowadzenia alergenu pojawia się zaczerwienienie, obrzęk lub pęcherz. Próba taka jest dodatnia i dowodzi, że ustrój jest uczulony na dany alergen. W próbie spojówkowej alergen wprowadza się do worka spojówkowego, a wyrazem odczynu dodatniego jest zaczerwienienie i obrzęk spojówek.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>