Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Układ krwiotwórczy

Do alergoz układu oddechowego u dzieci należą stany kataralne nosa, np. katar sienny, oraz dychawica oskrzelowa. Jak już wyżej zaznaczyłem, główną bramą wejścia alergenu jest w tym przypadku układ oddechowy, chociaż inne sposoby zadziałania alergenu również mogą przyczynić się do powstawania stanów astmatycznych.

Układ krwiotwórczy również może być miejscem zadziałania alergenu, co może być przyczyną różnych jego alergoz, np. małopłytkowości pochodzenia alergicznego i in.

Bakterie, grzybice i pasożyty są niewątpliwie częstą przyczyną, i to nawet ciężkich alergoz u dzieci (np. choroba reumatyczna, gruźlica, toksoplazmoza itp.). Wreszcie należy jeszcze wspomnieć o alergenach natury chemicznej, których w nadmiarze dostarczają współczesnemu człowiekowi przemysł (wyziewy fabryk i in.), nowoczesne metody konserwacji środków spożywczych, nawozy sztuczne itp. Dlatego też na całym świecie spostrzega się stały wzrost alergoz tak u dzieci, jak i u dorosłych.

Rozpoznanie stanów alergicznych opieramy na: 1) bardzo szczegółowych wywiadach oraz 2) na specjalnych próbach (testach) alergicznych.

Wywiady dotyczą przede wszystkim dziedzicznej dyspozycji, czasokresu pojawienia się alergozy, jakości alergenów i ich sposobów wtargnięcia do ustroju. Wśród prób (testów) alergicznych wymienić należy skaryfikacyjną, przez nakłucie i śródskórną.

W próbach tych alergen zostaje wprowadzony do skóry przez uszkodzony naskórek. Jeżeli w ustroju istnieją przeciwciała, wówczas w miejscu wprowadzenia alergenu pojawia się zaczerwienienie, obrzęk lub pęcherz. Próba taka jest dodatnia i dowodzi, że ustrój jest uczulony na dany alergen. W próbie spojówkowej alergen wprowadza się do worka spojówkowego, a wyrazem odczynu dodatniego jest zaczerwienienie i obrzęk spojówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *