https://magazynkobiecy.pl/paznokcie-szare-wzory-oraz-inspiracje/
Kalendarz wpisów
Grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Wady wrodzone kręgosłupa

Wady wrodzone kręgosłupa, dające się wykryć badaniem radiologicznym, do niedawna jeszcze były zbyt często uważane za przyczynę bólów krzyża. Prowadzone w ostatnich czasach szeroko zakrojone badania epidemiologii bólów krzyża obaliły ten pogląd. Obecnie przypuszcza się, że różnorodne wady, zmieniając biomechanikę dolnego odcinka kręgosłupa, mogą doprowadzić do bólów krzyża jedynie w wyniku przyspieszenia zużycia krążka międzykręgowego. Same w sobie wyjątkowo są przyczyną dolegliwości .

Do wad tych zaliczamy głównie: kręgi przejściowe – najczęściej lumbalizacja pierwszego kręgu krzyżowego zwiększająca ramię dźwigni odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a przez to zwiększająca obciążenia i naciski na staw lędźwio- wo-krzyżowy. Co się tyczy sakralizacji 5 kręgu lędźwiowego, to wyjątkowo prowadzi ona do bólów krzyża, chyba że dotyczy jedynie połowy kręgu – np. przerost i upodobnienie się wyrostka poprzecznego, który tworzy staw z kością krzyżową, przez co zaburza oś ruchu kręgu. Podobnie bardzo rzadko przyczyną bólów krzyża jest ukryty rozszczep kręgosłupa {spina bifida occulta).

Zarówno spondyloliza, jak i o wiele groźniejsza spondylolisteza kręgu stanowią rzadką przyczynę bólów krzyża, chyba że mamy do czynienia z wyjątkowo dużego stopnia przesunięciem kręgu, co z kolei daje się wykryć badaniem klinicznym i można łatwo potwierdzić badaniem radiologicznym.

Jedną z przyczyn bólów krzyża, rzadko spotykaną, jest jednostronny przerost łuku z powodu wrodzonego braku wyrostków stawowych. Wydaje się, że jeśli w przypadkach takich leczenie zachowawcze nie przyniesie poprawy, wskazane jest usztywnienie chorej jednostki ruchowej kręgosłupa (Segal i Franchi).

Niewiele osób ma szczęście przejść przez życie bez takich czy innych dolegliwości ze strony krzyża. Nie dziwi to zważywszy, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa z mechanicznego punktu widzenia stanowi najsłabsze ogniwo narządu ruchu, obciążenie mechaniczne i siły działające w tym miejscu są większe niż gdzie indziej, a ponadto dochodzi tu do zmiany kierunku sił przenoszonych wzdłuż osi kręgosłupa. Nic też dziwnego, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa staje się częstym miejscem zmian patologicznych z powodu mikrourazów i przyspieszonego zużycia tkankowego.

W zależności od istniejącej sytuacji biomechanicznej związanej z postawą przy pracy lub w czasie odpoczynku, kręgosłup wykazuje różnorodne odchylenia krzywizn fizjologicznych oraz związane z tym zachwianie równowagi ciała. Odchyleniom tym przeciwstawiają się przede wszystkim mięśnie, w mniejszym stopniu układ więzadłowo-torebkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *