Kalendarz wpisów
Czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Zamknięcie kanału płciowego

Zamknięcie kanału płciowego nie zawsze jest wadą rozwojową. Czasami bywa ono następstwem przebytych spraw chorobowych, np. zapalenia, owrzodzenia. Jub okaleczenia. Nie wyłączone, że sprawy' zapalne mogą powodować zarośnięcie w prawidłowo wykształconych narządach płciowych jeszcze w życiu płodowym.

Zlepy i zarośnięcia przewodu płciowego nabyte zdarzają się najczęściej u kobiet po przekwitnięciu. Powyżej wytworzonej przeszkody gromadzi się wówczas pewna ilość wydzieliny macicznej (hydrometru). Z powodu upośledzenia sprawności mięśnia macicy i powolnego ustawania w tym okresie czynności gruczołów macicy ilość wydzieliny bywa niewielka. Ponieważ zaś i zdolność do skurczów tego narządu jest już w tym czasie mniejsza, kobiety nie skarżą się na większe bóle.

Jeżeli do nagromadzonej w przewodzie płciowym wydzieliny lub krwiaka przedostaną się drogą krwi lub w jakiś inny sposób bakterie chorobotwórcze, może wytworzyć się ropniak pochwy lub macicy. Ropniaki takie u kobiet po przekwitnięciu są znacznie częstsze niż u kobiet w okresie dojrzałości płciowej.

U staruszek, u których przeszkodę stanowi często nie tyle zarośnięcie, ile zlepienie się ścian przewodu płciowego (np. pochwy), ropniaki takie mogą otwierać się na zewnątrz kilkakrotnie i znowu zamykać z powrotem. W razie zakażenia beztlenowcami zawartości nagromadzonej w pochwie lub ponad nią może przyjść do procesów gnilnych lub do wytworzenia się gazów.

Rozpoznanie zarośnięcia przewodu płciowego w dolnym odcinku (atresia hymenalis, suprahymenalis) jest łatwe. Opiera się ono przede wszystkim na wywiadach, które są bardzo charakterystyczne. Przy oględzinach okolicy sromu spostrzega się między wargami mniejszymi wypukloną na zewnątrz sinawo przeświecającą błonę. Badaniem oburęcznym – w razie krwiaka pochwy większych rozmiarów – wyczuwa się przez powłoki brzuszne twardy ruchomy guz ponad spojeniem łonowym, na którym spoczywa mniejszy, twardy, prawie nieruchomy twór, odpowiadający skurczonemu trzonowi macicy. Na przedniej powierzchni guza spoczywa uniesiony ku górze pęcherz moczowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *