Zastosowanie pochodnych hydrazynoftalazyny

W celu zapobieżenia niektórym objawom niepożądanym często stosuje się pochodne hydrazynoftalazyny w połączeniu z diuretykami lub lekami blokującymi receptory fł-adrenergiczne. Leki te nawzajem znoszą swoje działanie niepożądane, w związku z czym nie występują takie objawy niepożądane, jak senność, hipotonia ortostatyczna, zaburzenia funkcji seksualnych.

Prazosyna (Minipress – dawka dzienna 2-12 rag w 2 – 4 dawkach podzielonych) poza działaniem zmniejszającym opór obwodowy, ma właściwość blokowania receptorów a postsynaptycznych, przez co zapobiega łączeniu się noradrenaliny z receptorami a mięśni gładkich naczyń. W związku z tym hipotonia ortostatyczna jest słabiej wyrażona, a także nie występuje częstoskurcz.

Z ujemnych efektów należy jednak wymienić brak wzrostu objętości minutowej, zatrzymywanie płynów, senność i ogólne osłabienie oraz bóle

– 1 zawroty głowy (przy nadmiernym spadku oporu obwodowego),

Minoksydyl (dawka dzienna 10-40 mg w 2-4 dawkach podzielonych) jest najsilniejszym lekiem z tej grupy, skutecznym także w najcięższych postaciach nadciśnienia. Wszystkie uwagi dotyczące działania dihydralazyny odnoszą się także do minoksydylu. Ze względu na częstoskurcz i zatrzymywanie wody zwykle wymaga podawania łącznie z diuretykami i lekami blokującymi receptory !i-adrenergiczne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>