elektrodrążarki
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

BUDOWA CHEMICZNA I BIOGENEZA AMIN KATECHOLOWYCH

Aminy katecholowe są pochodnymi p-fenyloetyloaminy, przy czym rodnik fenylowy jest zawsze podstawiony dwiema grupami hydroksylowymi w pozycji 3 i 4, tworząc w ten sposób układ katecholu (ryc. 1). Cząsteczki noradrenaliny i adrenaliny, w przeciwieństwie do dopaminy, zawierają dodatkową grupę hydroksylową o charakterze alkoholowym przy atomie węgla (ł łańcucha bocznego. Dzięki temu ten atom węgla jest asymetryczny, a noradrenalina i adrenalina tworzą optycznie czynne izomery.

Naturalne izomery noradrenaliny i adrenaliny, należące do szeregu DM. są wielokrotnie bardziej aktywne biologicznie niż izomery szeregu L(+) lub nieaktywna optycznie dopamina. To stereospecyficzne uwarunkowanie aktywności biologicznej amin katecholowych jest ściśle związane z molekularną budową obwodowej synapsy współczulnej.

Oprócz biogennych amin katecholowych istotną rolę w dalszych rozważaniach będzie odgrywała syntetyczna amina katecholowa – izoprena- lina (Izoproterenol). Izoprenalina jest N-alkilową pochodną noradrenaliny, podobnie jak adrenalina, jednak w cząsteczce izoprenaliny rodnikiem alkilowym jest rozgałęziony rodnik izopropylowy, a nie mały rodnik metylowy adrenaliny (ryc. 1]. Dlatego grupa aminowa izoprenaliny ma znacznie słabszy charakter polarny niż grupa aminowa adrenaliny, a tym .bardziej noradrenaliny. W związku z tą osobliwością struktury chemicznej izopre- nalina silniej pobudza receptory adrenergicznc w sercu i w oskrzelach (receptory (i-adrenergicznej, aniżeli czynią to naturalne aminy katecholowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *