Kalendarz wpisów
Lipiec 2019
P W Ś C P S N
« Maj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017

Leczenie raka szyjki macicznej

W leczeniu raka wchodzą dziś w rachubę dwie metody, tj. metoda operacyjna i metoda polegająca na stosowaniu energii promienistej. Obie metody mogą być kombinowane, przy czym naświetlanie może albo poprzedzać, albo też następować po operacji.

O ile dawniej większość ginekologów uważała metodę operacyjną za jedynie słusiną w leczeniu raka części pochwowej, o tyle dziś – wobec ogłoszenia przez wiele dużych zakładów statystyk bardzo zachęcających do terapii energią promienistą raka, należy przyjąć, że wyniki lecznicze uzyskane tą drogą są równie dobre, jeśli nie lepsze od wyników uzyskanych drogą operacyjną, tym bardziej że chore nie są narażone na niebezpieczeństwa samego zabiegu chirurgicznego. Postępy, jakimi poszczycić się może terapia naświetlania w pewnych krajach, są nawet tak wybitne, że wiciu radiologów uważa dziś zabieg chirurgiczny przy raku szyjki macicznej za metodę nie tylko przestarzałą, ale nawet szkodliwą.

Trzeba jednak stwierdzić, że mimo wszystko nie uzgodniono dotąd zapatrywań co do wyboru najodpowiedniejszej metody leczenia raka szyjki i że istnieje wciąż jeszcze spora liczba ginekologów operatorów nie tylko za granicą, ale i u nas w Polsce, którzy uważają leczenie chirurgiczne tego schorzenia (rozszerzony zabieg brzuszny według Wertheima) za metodę z wyboru w przypadkach wczesnego raka szyjki macicy (I i II stadium).

W istocie ocena obu metod terapeutycznych w raku szyjki macicznej nie jest rzeczą łatwą, Chodzi bowiem nie tylko o porównanie cyfr określających pierwotną śmiertelność i o ostateczne wyniki uzyskane jedną i drugą metodą, lecz także -jak chcą niektórzy operatorzy – o porównanie wyników naświetlania wszystkich przypadków raka z wynikami osiągniętymi w tych przypadkach, które w drodze rozsądnego doboru przeznaczono już to do naświetlania, już to do operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *