http://womancaffe.pl/precelki
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Leczenie w okresie ostrym jałowej martwicy

Leczenie w okresie ostrym polega na odciążeniu guza piętowego przez okresowe podwyższenie obcasa i zastosowanie wkładki z mikrogumy amortyzującej wstrząsy, ograniczenie chodzenia, zakaz skoków itp.

Jałowa martwica nasad trzonów kręgów (choroba Scheuermana, młodzieńcza kifoza, osteochondronecrosis juvenilis dorsi, kyphosis). Choroba rozwija się w obrę bie nasad trzonów środkowego i dolnego odcinka piersiowego kręgosłupa, rzadziej w odcinku piersiowo-Iędźwiowym. Działanie nacisku na podatną tkankę kostną powoduje klinowate zniekształcenie kręgów i kifotyczne wygięcie kręgosłupa.

Zniekształcenie rozwija się w okresie dojrzewania. Stopniowo narasta nadmierne tylne wygięcie części piersiowej kręgosłupa (plecy okrągłe) i pochylenie głowy do przodu. Pierwsze objawy – to szybkie męczenie się i wyczerpywanie po dłuższym przebywaniu w pozycji stojącej, później mogą dołączyć się dolegliwości bólowe.

Proces trwa około 2 lat. W nasilonych przypadkach może dołączyć się ograniczenie ruchomości klatki piersiowej.

Na radiogramie płytki graniczne objętych procesem trzonów są cienkie, silnie wysycone, o nieregularnych zarysach, czasami pofragmentowane. Trzony mogą być odwapnione, językowato wydłużone i w odcinkach przednich spłaszczone. Jądra miażdżyste mogą uwypuklać się w kierunku trzonów tworząc guzki Schmorla.

W różnicowaniu należy brać pod uwagę gruźlicę i choroby układowe (z grupy chondrodysplazji). Rozstrzyga obraz kliniczny, wywiady i badania laboratoryjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *