metalkas.com.plmedycyna anti-aging Łódź
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Objawy odchyleń w różnicowaniu płciowym

Regresja przewodu Mullera nie jest więc zależna od androgenów, podobnie jak różnicowanie się gonad i prawdopodobnie także zstąpienie jąder. Jednakże androgeny są niezbędne dla płciowego różnicowania w kierunku męskiego fenotypu. Ponieważ morfologiczne zróżnicowanie jest rezultatem działania co najmniej dwu induktorów – androgenów i czynnika antymullerowskiego – istnieją możliwości powstania nie tylko fenotypu męskiego i żeńskiego. Przy nieprawidłowym wydzielaniu któregoś z tych dwu czynników istnieje także możliwość powstania jednostek interseksualnych. W przypadku działania obu czynników następuje rozwój osobnika męskiego. Jeśli oba czynniki nie działają – płód, bez względu na początkową płeć genetyczną, rozwija się w kierunku żeńskim. W przypadku, gdy działają jedynie androgeny, a nie działa regresyjny dla przewodów Mullera czynnik X – wytwarza się macica, natomiast zewnętrzne narządy są mniej lub bardziej zwirylizowane.

Objawy takie występują w andrenogenitalnym zespole u osobników żeńskich lub w przypadkach hermafrodytyzmu osobników genetycznie męskich o podwójnych wewnętrznych narządach płciowych, to jest posiadających macicę i nasieniowód. Zespół ten nazywany jest zespołem przetrwałego przewodu Mullera. Jeżeli natomiast działa czynnik regre- syjny, a nie działają androgeny, kształtuje się fenotyp żeński, ale pozbawiony macicy, jak na przykład w zespole feminizujących jąder.

Objawy odchyleń w różnicowaniu płciowym powstające na skutek zakłóceń w układzie hormonalnym są jednak znacznie bardziej złożone. Związane to jest przede wszystkim ze stadium rozwoju i stopniem zaburzenia oraz z faktem istnienia co najmniej dwu działających andro- genów. Obok testosteronu działa bowiem także dwuhydrotestosteron, a wrażliwość różnych struktur uwarunkowanych działaniem androge- nów na oba te czynniki jest różna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *