http://www.egerton.pl/
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

ODCZYNY FOTOALERGICZNE – ROZWINIĘCIE

Czynniki wywołujące. Dotychczas mechanizm fotoalergiczny udowodniono jedynie w odniesieniu do działania niektórych substancji zwiększających wrażliwość na światło. Są to przede wszystkim związki działające poprzez zewnętrzny kontakt ze skórą, w tym najczęściej chlorowcopochodne salicylaniłidu [11] oraz różne pochodne fenolowe [1] i karbanili- dowe stosowane jako antyseptyki w kosmetykach bądź jako zewnętrzne środki przeciwgrzybicze [3], ponadto sulfonamidy i pochodne kwasu benzoesowego [9], W kosmetykach, w preparatach osłaniających przed wpływem światła, występują ponadto działające fotoałergicznie substancje zapachowe: 6-metylokumaryna i piżmo ambratowe [8, 17].

Zmiany typu fotoałergicznego mogą powstawać również w wyniku ogólnego działania zarówno sulfonamidów, jak i pochodnych fenotiazyny i tiazydowych [9], Możliwość występowania zmian chorobowych po doustnym lub pozajelitowym podaniu związku alergizującego odróżnia dodatkowo tę postać wyprysku od zwykłego wyprysku kontaktowego.

Objawy kliniczne. Obejmują one zmiany o charakterze ostrym i przewlekłym.

Zmiany o charakterze ostrym. Zmiany skórne w typowym wyprysku fotoalergicznym rozpoczynają się w 24-48 h od chwili ekspozycji na promienie nadfioletowe i polegają na występowaniu świądu i typowych ostrych objawów wypryskowych.

Wykwity zlokalizowane są głównie na odsłoniętych częściach ciała, czasami obserwuje się jednak osutki o podobnym charakterze również w miejscach pierwotnie nie narażonych na działanie światła (tułów, uda, ramiona).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *