http://www.psycholog.warszawa.pldentysta bemowo
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Sposoby uzyskiwania przyjemności erotycznej

Zbliżyliśmy się do możliwości dokładniejszego określenia tego, co rozumiemy przez erotykę i czynności erotyczne. Jest to specyficzna przyjemność uzyskiwana przez człowieka czy to 1) w drodze aktu seksualnego, czy to 2) w drodze drażnienia określonych stref eroto- gennych, a więc tych części ciała, których stymulacja sensoryczna wywołuje bezpośrednio stan rozkoszy, czy też 3) wprost przez stymulację elektryczną określonych okolic mózgu, 4) u osób o bardzo silnie rozwiniętej wyobraźni poprzez wyobrażanie sobie pożądanej czynności erotycznej lub 5) w marzeniach sennych.

O tym, że wymienionych wyżej 5 sposobów uzyskiwania przyjemności erotycznej jest równoważne, może świadczyć np. fakt, że niektóre osoby mające kontakt seksualny z uczuciowo obojętnym dla nich partnerem odczuwają rozkosz tylko wówczas, gdy wyobrażają sobie partnera pożądanego. Nieraz kontakt seksualny z osobą początkowo obojętną może wskutek odpowiednich manipulacji wywołać rozkosz erotyczną. Podobnie również bezpośrednie drażnienie mózgu, a więc oddziaływanie dokonujące się bez kontaktu fizycznego i społecznego, może wywołać nie tylko orgazm, ale i nastawienie erotyczne wobec eksperymentatora.

W tym znaczeniu pojęcie erotyki nie pokrywa się z pojęciem seksu, który bywa definiowany podobnie. Nie będziemy więc w tej części pracy używać tych pojęć zamiennie. Używając słowa seks, będziemy mieli na myśli procesy fizjologiczne, techniki, manipulacje powodujące rozkosz, a więc instrumentalną, techniczną stronę zagadnienia. Słowem erotyka będziemy określali związane z seksem przeżycia wewnętrzne oraz pewne oceny, postawy wobec seksu, a więc komponent psychologiczny. W tym sensie np. książka B. Malinowskiego Życie seksualne dzikich jest książką traktującą przede wszystkim o technikach seksualnych i związanych z nimi obyczajach, a poetyckie erotyki poświęcone są psychologicznym efektom tych technik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *