Kalendarz wpisów
Luty 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Ciałko żółte a ciąża Jest rzeczą zrozumiałą, że wszelkie przeszkody, które utrudniają lub udaremniają wędrówkę plemników, stanowią tym bardziej przeszkodę dla wędrówki jaja, […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

TESTY IN VIVO

– 1. Test ekspozycji (prowokacji). Polega on na wprowadzeniu osobie badanej drogą wziewną, pozajelitowo, przez skórą lub najcząściej doustnie, leku który prawdopodobnie wywoła! zmiany skórne. Nawrót zmian lub ich nasilenie wskazują na związek przyczynowy między badanym lekiem a objawami klinicznymi, nic przesądzając jednak we wszystkich przypadkach o ich alergicznej etiopatogenezie [50], Zdaniem Kauppinen [29] u 46% badanych można tą metodą potwierdzić przyczynę alergicznych zmian polekowych przy użyciu od Vio do 3-krotnej jednorazowej dawki leku. Podobne wyniki podają Lalla i Virolainen [32].

De Weck [14] uważa, że dawki leków stosowane w teście ekspozycji powinny być rzędu nanogramów i mikrogramów, a następnie zwiększane ostrożnie, jjeśli wynik testu jest ujemny. Niebepieczeństwem ‚testu ekspozycji jest możliwość wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Powinien więc być wykonywany pod kontrolą doświadczonego lekarza, najlepiej alergologa, dysponującego odpowiednim zestawem leków przeciw- wstrząsowych. Test jest przeciwwskazany u chorych, którzy przebyli wstrząs, pokrzywkę typu choroby posurowiczej lub martwicze toksyczne oddzielanie się naskórka.

– 2. Odczyn bazofilowy in vivo – p. rozdz. 7.

– 3. Próba trombocytowa. Polegała ona na obliczaniu liczby krwinek płytkowych przed i po podaniu badanego alergenu. Za wynik dodatni przyjmowano zmniejszenie liczby krwinek płytkowych o co najmniej 15% [50], Próba ta była stosowana głównie w badaniu alergii na penicylinę. Obecnie test ten nie znajduje praktycznego zastosowania ze względu na jego małą czułość oraz obserwacje, że niektóre leki, jak fenobarbital, aminofenazon, fenacetyna i inne powodują pierwotne zmniejszenie liczby krwinek płytkowych o ok. 10%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *