przepisy kulinarne
Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Twierdzenie Knausa

Słabymi stronami jej jest przyjmowanie za pewnik: a) że okres, jaki dzieli jajeczkowanie od wystąpienia miesiączki, jest zawsze jednakowy b) że jajo pozostaje żywe tylko w ciągu 24 godzin po wydostaniu się z pęcherzyka Graafa c) że plemniki tracą zdolność do zapłodnienia jaja w ciągu 48 godzin przebywania w częściach rodnych kobiety d) że w ciągu jednego cyklu miesięcznego tylko raz dochodzi do jajeczkowania. Doświadczenia lat ostatnich wykazały bowiem, że okres ciałka żółtego w jajniku nie jest stały i że może ulegać czasami skróceniu lub przedłużeniu ponad 14 dni. Go więcej – wbrew twierdzeniu Knausa – także okres dojrzewania pęcherzyka Graafa nie jest stały. Nie zawsze trwa on dni 14 należałoby zatem przyjąć, że w znacznym odsetku przypadków wynosi on 13 lub 15 dni.

Nie jest też dotąd rozstrzygnięte, czy plemniki w pewnych korzystnych warunkach nie mogą zachować swej żywotności przez czas dłuższy, np. w środowisku oddziałującym silnie zasadowo, i czy życie jaja kobiecego lub możliwość zapłodnienia go nie da się w pewnych warunkach przedłużyć. Nie rozstrzygnięto również, czy spólkowanie nie wpływa u kobiety na przyśpieszenie jajeczkowania i czy nie mogą też na nie oddziaływać w ten sposób jakieś pobudki natury nerwowej lub mechanicznej (np. rozszerzenie szyjki macicy, skrobanie macicy). Sprawa możliwości dwukrotnego jajeczkowania w ciągu jednego cyklu miesięcznego została w ostatnich latach rozstrzygnięta pozytywnie przez samego Knausa.

Należałoby jednak przyjąć, że istnieją rzeczywiście okresy, w których ustrój kobiety szczególnie nadaje się do zapłodnienia. Optimum dla zapładniającego stosunku płciowego przypadałoby u kobiety miesiączkującej w odstępach czterotygodniowych przeciętnie od u-U5 dnia po rozpoczęciu się przebytej miesiączki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *