Kalendarz wpisów
Czerwiec 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Twierdzenie Knausa

Słabymi stronami jej jest przyjmowanie za pewnik: a) że okres, jaki dzieli jajeczkowanie od wystąpienia miesiączki, jest zawsze jednakowy b) że jajo pozostaje żywe tylko w ciągu 24 godzin po wydostaniu się z pęcherzyka Graafa c) że plemniki tracą zdolność do zapłodnienia jaja w ciągu 48 godzin przebywania w częściach rodnych kobiety d) że w ciągu jednego cyklu miesięcznego tylko raz dochodzi do jajeczkowania. Doświadczenia lat ostatnich wykazały bowiem, że okres ciałka żółtego w jajniku nie jest stały i że może ulegać czasami skróceniu lub przedłużeniu ponad 14 dni. Go więcej – wbrew twierdzeniu Knausa – także okres dojrzewania pęcherzyka Graafa nie jest stały. Nie zawsze trwa on dni 14 należałoby zatem przyjąć, że w znacznym odsetku przypadków wynosi on 13 lub 15 dni.

Nie jest też dotąd rozstrzygnięte, czy plemniki w pewnych korzystnych warunkach nie mogą zachować swej żywotności przez czas dłuższy, np. w środowisku oddziałującym silnie zasadowo, i czy życie jaja kobiecego lub możliwość zapłodnienia go nie da się w pewnych warunkach przedłużyć. Nie rozstrzygnięto również, czy spólkowanie nie wpływa u kobiety na przyśpieszenie jajeczkowania i czy nie mogą też na nie oddziaływać w ten sposób jakieś pobudki natury nerwowej lub mechanicznej (np. rozszerzenie szyjki macicy, skrobanie macicy). Sprawa możliwości dwukrotnego jajeczkowania w ciągu jednego cyklu miesięcznego została w ostatnich latach rozstrzygnięta pozytywnie przez samego Knausa.

Należałoby jednak przyjąć, że istnieją rzeczywiście okresy, w których ustrój kobiety szczególnie nadaje się do zapłodnienia. Optimum dla zapładniającego stosunku płciowego przypadałoby u kobiety miesiączkującej w odstępach czterotygodniowych przeciętnie od u-U5 dnia po rozpoczęciu się przebytej miesiączki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *