Kurtki zimowe męskie duże rozmiaryodżywka do rzęs
Kalendarz wpisów
Czerwiec 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Układ krwiotwórczy

Do alergoz układu oddechowego u dzieci należą stany kataralne nosa, np. katar sienny, oraz dychawica oskrzelowa. Jak już wyżej zaznaczyłem, główną bramą wejścia alergenu jest w tym przypadku układ oddechowy, chociaż inne sposoby zadziałania alergenu również mogą przyczynić się do powstawania stanów astmatycznych.

Układ krwiotwórczy również może być miejscem zadziałania alergenu, co może być przyczyną różnych jego alergoz, np. małopłytkowości pochodzenia alergicznego i in.

Bakterie, grzybice i pasożyty są niewątpliwie częstą przyczyną, i to nawet ciężkich alergoz u dzieci (np. choroba reumatyczna, gruźlica, toksoplazmoza itp.). Wreszcie należy jeszcze wspomnieć o alergenach natury chemicznej, których w nadmiarze dostarczają współczesnemu człowiekowi przemysł (wyziewy fabryk i in.), nowoczesne metody konserwacji środków spożywczych, nawozy sztuczne itp. Dlatego też na całym świecie spostrzega się stały wzrost alergoz tak u dzieci, jak i u dorosłych.

Rozpoznanie stanów alergicznych opieramy na: 1) bardzo szczegółowych wywiadach oraz 2) na specjalnych próbach (testach) alergicznych.

Wywiady dotyczą przede wszystkim dziedzicznej dyspozycji, czasokresu pojawienia się alergozy, jakości alergenów i ich sposobów wtargnięcia do ustroju. Wśród prób (testów) alergicznych wymienić należy skaryfikacyjną, przez nakłucie i śródskórną.

W próbach tych alergen zostaje wprowadzony do skóry przez uszkodzony naskórek. Jeżeli w ustroju istnieją przeciwciała, wówczas w miejscu wprowadzenia alergenu pojawia się zaczerwienienie, obrzęk lub pęcherz. Próba taka jest dodatnia i dowodzi, że ustrój jest uczulony na dany alergen. W próbie spojówkowej alergen wprowadza się do worka spojówkowego, a wyrazem odczynu dodatniego jest zaczerwienienie i obrzęk spojówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *