przeróbka lamp
Kalendarz wpisów
Luty 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Ciałko żółte a ciąża Jest rzeczą zrozumiałą, że wszelkie przeszkody, które utrudniają lub udaremniają wędrówkę plemników, stanowią tym bardziej przeszkodę dla wędrówki jaja, […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Zamknięcie kanału płciowego

Zamknięcie kanału płciowego nie zawsze jest wadą rozwojową. Czasami bywa ono następstwem przebytych spraw chorobowych, np. zapalenia, owrzodzenia. Jub okaleczenia. Nie wyłączone, że sprawy’ zapalne mogą powodować zarośnięcie w prawidłowo wykształconych narządach płciowych jeszcze w życiu płodowym.

Zlepy i zarośnięcia przewodu płciowego nabyte zdarzają się najczęściej u kobiet po przekwitnięciu. Powyżej wytworzonej przeszkody gromadzi się wówczas pewna ilość wydzieliny macicznej (hydrometru). Z powodu upośledzenia sprawności mięśnia macicy i powolnego ustawania w tym okresie czynności gruczołów macicy ilość wydzieliny bywa niewielka. Ponieważ zaś i zdolność do skurczów tego narządu jest już w tym czasie mniejsza, kobiety nie skarżą się na większe bóle.

Jeżeli do nagromadzonej w przewodzie płciowym wydzieliny lub krwiaka przedostaną się drogą krwi lub w jakiś inny sposób bakterie chorobotwórcze, może wytworzyć się ropniak pochwy lub macicy. Ropniaki takie u kobiet po przekwitnięciu są znacznie częstsze niż u kobiet w okresie dojrzałości płciowej.

U staruszek, u których przeszkodę stanowi często nie tyle zarośnięcie, ile zlepienie się ścian przewodu płciowego (np. pochwy), ropniaki takie mogą otwierać się na zewnątrz kilkakrotnie i znowu zamykać z powrotem. W razie zakażenia beztlenowcami zawartości nagromadzonej w pochwie lub ponad nią może przyjść do procesów gnilnych lub do wytworzenia się gazów.

Rozpoznanie zarośnięcia przewodu płciowego w dolnym odcinku (atresia hymenalis, suprahymenalis) jest łatwe. Opiera się ono przede wszystkim na wywiadach, które są bardzo charakterystyczne. Przy oględzinach okolicy sromu spostrzega się między wargami mniejszymi wypukloną na zewnątrz sinawo przeświecającą błonę. Badaniem oburęcznym – w razie krwiaka pochwy większych rozmiarów – wyczuwa się przez powłoki brzuszne twardy ruchomy guz ponad spojeniem łonowym, na którym spoczywa mniejszy, twardy, prawie nieruchomy twór, odpowiadający skurczonemu trzonowi macicy. Na przedniej powierzchni guza spoczywa uniesiony ku górze pęcherz moczowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *