dermatolog warszawa prywatnie
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Żeński typ zachowania kopulacyjnego

W przeciwieństwie do samca, rola samicy w akcie seksualnym jest bierna. Można dopatrywać się tu pewnej analogii z nieruchomą gametą żeńską – jajem. Typowym samiczym zachowaniem kopulacyjnym jest znieruchomienie i przyjmowanie pozycji umożliwiającej bezpośredni kontakt dróg rodnych obu osobników, a u gatunków posiadających prącie – intro- misję. U szeregu gatunków ssaków polega to na wykonywaniu tak zwanej lordozy, czyli wygięciu ku dołowi części lędźwiowej kręgosłupa i uniesieniu ku górze okolicy anogenitalnej.

Heterotypowe zachowanie kopulacyjne. Heterotypowe zachowanie kopulacyjne to typ zachowania kopulacyjnego charakterystyczny dla płci przeciwnej występowanie określonego typu zachowania kopulacyjnego nie jest ściśle ograniczone do przedstawicieli jednej płci, w pewnych wypadkach może ono pojawiać się także u przedstawicieli pici przeciwnej, Heterotypowe zachowanie kopulacyjne spotyka się częściej u samic niż u samców u szeregu gatunków jest ono typową formą zalotów samicy w stosunku do samca i pojawia się zawsze -po wejściu samicy w okres rui. Zjawisko takie występuje między innymi również u bydła, kiedy to samica w okresie rui kryje samca, a w przypadku jego braku także inne samice. Z heterotypowym zachowaniem seksualnym spotykamy się u samic szeregu gatunków, między innymi u suk, kotek, małp oraz u licznych gryzoni. Może ono występować w estrusie i diestrusie. Męski typ zachowania seksualnego u samic można również łatwo wywołać odpowiednią manipulacją hormonami płciowymi, podając duże dawki testosteronu. Ostatnio jednak (Barfield, Schoelch Krieger, 1977) udało się wywołać męski typ zachowania seksualnego u kastrowanych szczurzyc po dużych dawkach żeńskich hormonów płciowych, a następnie po drażnieniu słabymi bodźcami bólowymi prądem elektrycznym o częstotliwości 90 Hz, co 30 s, przez 0,5 s. W efekcie uzyskiwano cały typowy męski wzorzec kopulacyjny z kompletnymi i niekompletnymi kopulacjami, a nawet zachowaniami towarzyszącymi eja- kulacji (trwającymi wprawdzie nieco krócej niż u samców). Obserwacja ta jest szczególnie interesująca, ponieważ identyczne parametry drażnienia stosuje się u mało aktywnych samców w celu pobudzenia działania mechanizmu pobudliwości seksualnej (patrz s. 386).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *