Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Badania nad wykastrowanymi zwierzętami

Doświadczalnie ustalono również, że estrogeny podawane w okresie krytycznym nie mają feminizującego wpływu na osobniki genetycznie męskie oraz że mogą interferować nawet z normalnym rozwojem żeńskim u osobników genetycznie żeńskich (Feder, 1967 Whalen, Nadler, 1963). Estrogeny i androgeny nie odgrywają więc identycznej ani dopełniającej roli w procesie różnicowania płciowego: zróżnicowanie w kierunku męskim odbywa się pod wpływem androgenów, podczas gdy zróżnicowanie w kierunku żeńskim nie jest wynikiem obecności estrogenów, lecz nieobecności androgenów.

Badania wielu autorów wykazały, że zwierzęta wykastrowane w okre- nie neonatalnym mogą później przejawiać zarówno męski, jak i żeński typ zachowania płciowego. Wydaje się więc, że obecność hormonów męskich jest konieczna w okresie płodowym lub noworodkowym do zniesienia wpływu ośrodków nerwowych, kierujących żeńskim zachowaniem seksualnym. Jeżeli szczur-samiec jest wykastrowany w chwili urodzenia, to w okresie dojrzałości jego zachowanie będzie zmieniało się zależnie od tego, jakie hormony zostaną mu podane jeżeli w okresie dojrzałości podamy estrogeny i progesteron, to będzie on demonstrował zachowanie żeńskie, jeśli natomiast podamy testosteron – to będzie on pokrywał samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *