Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

DIATERMIA

Diatermia jest odmianą termoterapii, która tym się różni od wyżej wspomnianych metod, że ciepło nie jest doprowadzone z zewnątrz, ale że wytwarza się ono w tkankach przy przechodzeniu przez nie prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Tą drogą można doprowadzić do przegrzania tkanek, nawet głęboko położonych, w stopniu znacznie wyższym i do ograniczenia działania ciepła na pewne tylko miejsca, dzięki odpowiedniemu umieszczeniu elektrod.

Do leczenia diatermią nadają się przypadki szczególnie uporczywe, w których stosowanie ciepła od zewnątrz nie usunęło przykrych objawów chorobowych. Należą tu przede wszystkim zapalenia przewlekłe przydatków macicy, przymacicza 1 oma- cicza, a dalej chroniczne zmiany zapalne śluzówki trzonu i szyjki macicznej. Ze względu na energiczne działanie diatermii na procesy zapalne tych okolic należy się liczyć zawsze z pewnym odsetkiem ich nawrotów i zaostrzeń. Z tego względu przeciwwskazane jest stosowanie diatermii wcześniej niż po upływie 14 dni od spadku temperatury. Kierując się ostrożnością lepiej rozpocząć termoterapię od ogrzewania zewnętrznego, a potem dopiero przejść do diatermii i to stosowanej nie codziennie, ale przeciętnie trzy razy tygodniowo. Nie można zapominać, że wobec energicznego działania ciepła doprowadzonego tą metodą, może wystąpić krwawienie u osób skłonnych do tego – wskutek silnego przekrwienia narządów miednicy malej. W ten sposób można wywołać również wcześniejsze wystąpienie miesiączki.

Diatermia daje dobre wyniki w przypadkach istnienia zrostów między narządami rodnymi a otoczeniem, bólów w okolicy blizn i wysięków występujących niekiedy po nadpochwowej amputacji trzonu macicy. Zaleca się również stosowanie jej w przypadkach niedorozwoju części rodnych wewnętrznych, kiedy chodzi o pobudzenie czynności jajników. Te same wyniki można uzyskać w przypadkach niedomogi jajników przez diatermię okolicy przysadki mózgowej, a więc drogą pośredniego oddziaływania na gruczoły płciowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *