https://airmax.pl/internet/opolskie/kedzierzyn-kozlearimidex
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Fazy miesiączek – kontynuacja

W fazie poowulacyjnej zaznacza się coraz wybitniej hamowanie procesu rogowacenia. Ustępowanie działania hormonów rujowych przejawia się w zwijaniu się i pofałdowaniu uprzednio płaskich komórek i zmniejszeniu się ilości nabłonków zasadochłonnych, które jednak w tej fazie są jeszcze w przewadze. Zwiększa się ilość śluzu i pojawiają się krwinki białe. Komórki zaczynają występować w skupiskach.

We wczesnej fazie lutealnej nabłonek złuszcza się już i w komórkach zaczynają występować zmiany wsteczne. Komórki kwasochlonne zwijają się i strzępią komórki zasadochłonne wydłużają się i skręcają. Jądra ich są większe. Ilość śluzu stopniowo wzrasta. Wzrasta również stopniowo liczba leukocytów.

W późnej fazie oddziaływania hormonu ciałka żółtego komórki kwasochlonne są w mniejszości. Wszystkie komórki mają kształt nieregularny, często postrzępiony. Jądra w komórkach kwasochlonnych ulegają jakby rozpadowi. Komórki zasadochłonne tworzą grupy. Zaczynają występować komórki warstwy pośredniej, o kształcie wydłużonym lub wielokątnym, z jądrami położonymi obwodowo. Wzrasta ilość śluzu, leukocytów i bakteryj.

W fazie przedmiesiączkowej komórki kwasochlonne znikają prawie zupełnie. Większość komórek postrzępionych ulega ześluzowaceniu. Pojawiają się krwinki czerwone i komórki śluzówki macicy, świadczące o rozpoczynaniu się miesiączki.

Jest rzeczą znamienną, że w rozmazach późnej fazy lutealnej stwierdza się krótkotrwałe podniesienie poziomu hormonów rujowych i spadek ich wraz z poziomem progesteronu w ostatnich 24 godzinach przed wystąpieniem miesiączki.

Należy podkreślić, że u kobiet powyżej lat 40 zaznacza się skłonność do osłabienia zdolności wytwarzania hormonu ciałka żółtego, co przejawia się w obrazie cytologicznym rozmazów wydzieliny pochwowej. Ale i u kobiet młodszych w wydzielinie pochwy uwidaczniają się często wałiania we wzajemnym stosunku hormonów jajnikowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *