Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Hormon ciałka żółtego

Hormon ciałka żółtego wpływa hamująco na rytmiczne, spontaniczne skurcze mięśnia macicy, obniżając pobudliwość macicy na bodźce skurczowe. Jak już wspomniano, przejawia się to przede wszystkim w ciąży. Dopóki działa hormon ciałka żółtego, ciężarna macica pozostaje w spokoju. Zmniejszenie się ilości tego hormonu w ustroju kobiety jest uważane za jeden z czynników, umożliwiających występowanie bólów porodowych. Przeciwskurczowe działanie progesteronu odnosi się także do mięśniówki jajowodów.,

Doświadczenia lat ostatnich przemawiają również za tym, iż progesteron wywiera pewien wpływ na więzadła macicy w ciąży, powodując ich rozluźnienie w obrębie stawów biodrowych i spojenia łonowego. Należy sądzić, że działa też hamująco na wytwarzanie hormonu gonadotropowego B (metakentryny) w przednim płacie przysadki mózgowej.

Wpływ jego na rozwój i rozpoczęcie czynności gruczołu sutkowego nie ulega dzisiaj wątpliwości. Progesteron działa na rozwój układu zra- zikowo-pęcherzykowego w tym gruczole, a ciała rujopędne na wzrost przewodów. Samo pojawianie się mleka w sutku po porodzie zależy jednak od innych czynników i to zarówno hormonalnych (prolaktyna), jak nerwowych.

Progesteron i ciała rujopędne mają budowę chemiczną bardzo do siebie zbliżoną, jednak w ustroju działają raczej antagonistycznie. Mimo to w pewnych procesach ustroju czynność estrogenów jest uzupełniana czynnością progesteronu. Na rozmaite zwierzęta hormony te mogą działać różnie. Nie zawsze jednak wyniki doświadczeń na zwierzętach można bezkrytycznie przenieść na człowieka. I tak, chociaż u zwierząt progesteron nie dopuszcza do dojrzewania pęcherzyka Graafa i do jajeczkowania, u kobiety nie stwierdzono takiego wpływu na pękanie pęcherzyków po doprowadzeniu hormonu ciałka żółtego, a przynajmniej nie można go uważać za zasadę. Dotychczasowe doświadczenia, dowodzące działania progesteronu na układ hormonalno-wegetatywny nie dały pewnych wyników, tak że wiadomości nasze o wpływie tego hormonu na cały ustrój kobiecy nie są dotąd oparte na pewnych podstawach.

Z dotychczasowych doświadczeń można sądzić, że do przemiany śluzówki macicy z fazy przerostowej na wydzielniczą, zdolną do miesiączkowania, wystarcza ogółem 25 mg progesteronu podanego w ciągu krótkiego czasu.

Hormon ciałka żółtego, jak i naturalne ciała rujopędne ulegają zniszczeniu przez fermenty przewodu pokarmowego. Pewne pochodne progesteronu, np. pregnandiol (anhydrooksyprogesteron) można jednak podawać doustnie w postaci pastylek, chociaż do osiągnięcia pożądanego wyniku, tj. przemiany przero- słej śluzówki, potrzeba dawek znacznie większych (od 300-500 mg w ciągu 4-5 dni).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *