Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Guzy tkanek miękkich

Z guzów tkanek miękkich najczęściej zdarzają się: mięsaki z mięśni poprzecznie prążkowanych i potworniaki.

Mięsak z mięśni poprzecznie prążkowanych (rhabdomyosaicoma) rozwija się przeważnie w mięśniach szkieletowych, w postaci szybko rosnącego, naciekającego otoczenie guza o niejednolitej spoistości. Cechuje go duża złośliwość miejscowa niszczy tkanki otaczające, a po operacyjnym usunięciu szybko daje nawroty. Odległe przerzuty są rzadkie. Poza mięśniami szkieletowymi może rozwijać się w pęcherzu moczowym, w pochwie, w gruczole krokowym i powrózku nasiennym.

Leczenie polega na szerokim, operacyjnym usunięciu guza. Guz nie jest promienioczuły.

Potworniaki (teratomata) pochodzą z zawiązków tkanek embrionalnych wielorako się różnicujących. We wszystkich potworniakach stwierdza się elementy ektodermalne, w 93% potworniakach — mezodermalne, a w 73% — entodermalne. Niekiedy w obrębie guza obecne są czynne komórki gruczołów dokrewnych, co może wywoływać zaburzenia endokrynologiczne. Potworniaki umiejscowiają się najczęściej w okolicy krzyżowej i krzyżowo-ogonowej. Zwykle stwierdza się je wtedy już w okresie noworodkowym, w postaci miękkich guzów, pokrytych zdrową skórą. Potworniaki rozwijać się mogą również pozaotrzewnowo, w okolicy szyi, w gardle, w śródpiersiu, w czaszce, w jądrach i jajnikach. Bywają potworniaki łagodne i bardzo złośliwe (teratoma malignum), dające przerzuty do płuc, węzłów chłonnych i kości.

Możliwe jest tylko leczenie operacyjne, gdyż guz jest mało czuły na napromienianie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *