Rzadką przyczyną krwawień z kobiecych części rodnych jest gruźlica trzonu macicy, kiła, żylaki narządu rodnego, kłykciny kończyste, odleżyny po ciałach obcych i skaleczenia dowodzące usiłowań spędzenia płodu. Na wzmiankę zasługują również nieregularne krwawienia wr przebiegu endometriosis uteri interna, które należą do najcharakterystyczniejszych objawów tej sprawy chorobowej.
Krwawienia z części rodnych kobiety po ostatecznym zatrzymaniu jej czynności płciowej mogą być -jeśli wyłączymy sprawy nowotworowe -następstwem zmian zanikowych w pochwie (głównie w jej sklepieniach), których przykładem jest zapalenie zlepowe pochwy u starych kobiet lub pękanie zajętych przez miażdżycę drobnych naczyń krwionośnych w zanikłej śluzówce pochwy. W okresie pokwitania krwotoki, na pozór nie związane z cyklem miesięcznym, bywają jednak zazwyczaj krwawieniami czynnościowymi, chociaż przyczyną ich mogą być także nowotwory i skaleczenia. W okresie dzieciństwa najczęstszym ich powodem są złośliwe nowotwory macicy, pochwy lub jajnika, z których właściwą wiekowi dziecięcemu postacią jest mięsak groniasty (sarcoma bolrioides vaginae).
Przyczyny występowania krwawień z żeńskich części płciowych mogą być różne, a więc i leczenie powodujących je schorzeń wymaga w każdym przypadku stosowania innych środków, stwierdzenie zaś, co jest powodem krwawienia, może być czasem rzeczą trudną. W takich przypadkach, kiedy chodzi o doraźną pomoc, zmuszeni jesteśmy na razie w praktyce uciekać się do leczenia objawowego, a więc mającego na celu przede wszystkim zatrzymanie niebezpiecznego krwotoku.
Leave a reply