Menopauza

Wskazane jest zastosowanie gestagenów w przypadkach mięśniaków o niezbyt dużych wymiarach, które powodują krwotoczne miesiączki, zwłaszcza u kobiet 40-50-letnich. Celowe jest stosowanie takiego leczenia u kobiet z mięśniakami podśluzówkowymi, np. w okresie oczekiwania na operację. Nieuzasadnione jest natomiast stosowanie progesteronu w przypadkach mięśniaków o znacznych wymiarach.

Lekiem z wyboru jest progesteron naturalny (micronise) łub preparaty syntetyczne, które mają silniejsze działanie antyestrogenowe. Należą ilo nich 19-norsteroidy, np. dioctan etyndiolu lub jego pochodne pregna- nowe, pozbawione całkowicie działania androgenowego.

Menopauza. W okresie menopauzy wyróżnia się 2 różne okresy będące wskazaniem do stosowania gestagenów – okres premenopauzalny – 1 rzeczywistą menopauzę.

W okresie premenopauzalnym wskazaniem do leczenia jest niedomoga lutealna, która objawia się m.in. skróceniem cykli, niekiedy krwotocznymi miesiączkami, napięciem przedmiesiączkowym i bolesnym obrzmieniem sutków.

Leczenie ma na celu działanie antyestrogenowe, a więc zapobiega nadmiernemu wzrostowi błony śluzowej macicy (hypeiplasia endometiii). Działanie progesteronu lub dihydroprogesteronu może okazać się w tych przypadkach niewystarczające. Skuteczniejsze jest zastosowanie preparatów syntetycznych, pochodnych pregnanu.

Menopauza rzeczywista wymaga leczenia skojarzonego, estrogenowo- -gestagenowego. Najczęściej stosowane praparaty to progesteron naturalny i pochodne pregnanu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>