Kalendarz wpisów
Czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Menopauza

Wskazane jest zastosowanie gestagenów w przypadkach mięśniaków o niezbyt dużych wymiarach, które powodują krwotoczne miesiączki, zwłaszcza u kobiet 40-50-letnich. Celowe jest stosowanie takiego leczenia u kobiet z mięśniakami podśluzówkowymi, np. w okresie oczekiwania na operację. Nieuzasadnione jest natomiast stosowanie progesteronu w przypadkach mięśniaków o znacznych wymiarach.

Lekiem z wyboru jest progesteron naturalny (micronise) łub preparaty syntetyczne, które mają silniejsze działanie antyestrogenowe. Należą ilo nich 19-norsteroidy, np. dioctan etyndiolu lub jego pochodne pregna- nowe, pozbawione całkowicie działania androgenowego.

Menopauza. W okresie menopauzy wyróżnia się 2 różne okresy będące wskazaniem do stosowania gestagenów – okres premenopauzalny – 1 rzeczywistą menopauzę.

W okresie premenopauzalnym wskazaniem do leczenia jest niedomoga lutealna, która objawia się m.in. skróceniem cykli, niekiedy krwotocznymi miesiączkami, napięciem przedmiesiączkowym i bolesnym obrzmieniem sutków.

Leczenie ma na celu działanie antyestrogenowe, a więc zapobiega nadmiernemu wzrostowi błony śluzowej macicy (hypeiplasia endometiii). Działanie progesteronu lub dihydroprogesteronu może okazać się w tych przypadkach niewystarczające. Skuteczniejsze jest zastosowanie preparatów syntetycznych, pochodnych pregnanu.

Menopauza rzeczywista wymaga leczenia skojarzonego, estrogenowo- -gestagenowego. Najczęściej stosowane praparaty to progesteron naturalny i pochodne pregnanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *