Kalendarz wpisów
Maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Nowotwory u dzieci – różnice

Nowotwory u dzieci różnią się pod wieloma względami od nowotworów u dorosłych. Przede wszystkim histologicznie są to w większości guzy pochodzenia mezodermalnego, a nie jak u dorosłych, guzy nabłonkowe. Zatem więcej jest w dzieciństwie mięsaków aniżeli raków.

U dorosłych liczba nowotworów nieustannie wzrasta wraz z wiekiem, osiągając wartości szczytowe pod koniec życia człowieka. U dzieci natomiast ilość nowotworów — duża w pierwszych 4 latach życia — spada raptownie po 5 roku życia i wzrasta następnie w okresie pokwitania. W ten sposób krzywa obrazująca częstotliwość występowania schorzeń nowotworowych w poszczególnych latach wieku dziecięcego ma dwa wierzchołki: pierwszy przypada na 3—4 rok życia, a drugi na 14 rok życia. Zjawisko to tłumaczy się przewagą u małych dzieci guzów embrionalnych, rozwijających się w tkankach, których rozwój nie został jeszcze całkowicie ukończony.

Inne jest rozmieszczenie najczęstszych spraw nowotworowych u dzieci i dorosłych. Według Pelleia (196-0) największy odsetek nowotworów dziecięcych stanowi białaczka (46,6% w USA). Odsetek ten, niższy u niemowląt, osiąga górne wartości w wieku 1—9 lat (49,6%), aby potem znowu się obniżyć w wieku 1-0—14 lat (38,6%). U dorosłych odsetek chorych na białaczki nieustannie maleje, wraz z wiekiem po 6-0 roku

Drugą po białaczce najliczniejszą grupę nowotworów wieku dziecięcego tworzą guzy centralnego układu nerwowego. Stanowią one około 2-0% wszystkich guzów u dzieci ( a tylko 2% wszystkich nowotworów wieku dojrzałego). Guzy centralnego układu nerwowego łącznie z guzami układu nerwowego obwodowego (zwojaki zarodkowe, siatkówczaki) stanowią Vi wszystkich nowotworów dziecięcych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *