Kalendarz wpisów
Czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Objawy kliniczne

Objawy kliniczne towarzyszące wspomnianym wadom rozwojowym macicy są bardzo rozmaite, gdyż i obrazy anatomiczne ich są różne. Uzależnione są one przede wszystkim od czynności jajników oraz od tego czy w macicy jest jama wysłana błoną śluzową.

W raźie dostatecznego wykształcenia się rogów macicy i braku jakiejkolwiek przeszkody dla odpływającej krwi miesięcznej rozdwojenie nie wywołuje żadnych następstw.

Każda z samoistnych połów macicy pracuje jako narząd pełnowartościowy. Zarówno miesiączki, jak i ciąża mogą w nich przebiegać prawidłowo. Miesiączkują obie połowy macicy, a jeśli w jednej z nich dojdzie do ciąży, cykl miesiączkowy drugiej ustaje.

Jeśli jajniki nie są czynne, żadnych objawów klinicznych takich wad rozwojowych nie stwierdza się, gdyż chore nie miesiączkują i nie zachodzą w ciążę. W razie zachowania czynności gruczołów płciowych i braku jamy w macicy mogą natomiast wystąpić dolegliwości odpowiadające okresowi miesiączki. Tego rodzaju sprawy chorobowe będą omówione w rozdziale o zamknięciu kanału rodnego.

Jeśli w obrębie macicy istnieje przegroda (ut. septus, ut. subseptus), stwierdzenie jej zgłębnikiem nie zawsze jest łatwe. Najlepiej, jeśli są co do tego podejrzenia, używać dwóch zgłębników, aby wykazać, że istnieją rzeczywiście dwa odrębne światła w dwóch połowach narządu, które są oddzielone przegrodą.

Istnienie rozdwojenia macicy nie wyłącza bynajmniej możliwości równoczesnego występowania także innych wad rozwojowych (zwężenia i zarośnięcia kanału macicy lub pochwy po jednej lub po obydwu stronach).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *