POCHODNE SULFONYLOMOCZNIKA

Pochodne sulfonylomocznika stosuje się u ponad połowy chorych na cukrzycę. Częstość występowania objawów ich niepożądanego działania jest względnie mała, przy czym w większości przypadków są to zaburzenia o małym znaczeniu klinicznym [2, 7]'.

Problem niepożądanych skutków stosowania pochodnych sułfonylo- mocznika wiąże się przede wszystkim z wtórną niewrażliwością na te leki. U znacznej liczby chorych po kilku latach zmniejsza się lub zanika zupełnie działanie pochodnych sulfonylomocznika. Wynika to – być może – stąd, że ich długotrwałe stosowanie może zakłócić proces biosyntezy lub wydzielanie endogennej insuliny. Przeciwko tej klinicznej sugestii przemawiają jednak badania doświadczalne na zwierzętach. Wynika z nich, że wtórna niewrażliwość nie tyle zależy od leków, lecz od naturalnego przebiegu choroby.

W większości publikacji podaje się, że skutki niepożądane przy podawaniu tolbutamidu są najrzadsze i dotyczą 0,8% osób leczonych, nieco większe odsetki podaje się dla chlorpropamidu i glibenklamidu, przy czym w większości przypadków są to skutki o bardzo małym znaczeniu klinicznym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>