https://euromedical.pl
Kalendarz wpisów
Wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Polipy wcwnątrzmaciczne

Czasami chore skarżą się na bóle. Wszystkie te objawy są jednak niezbyt charakterystyczne.

Rozpoznanie polipa śluzowego macicy nie nastręcza mimo to trudności, gdyż można go wyczuć palcem przy badaniu, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zobaczyć we wzierniku. Bardzo często zdarza się jednak – zwłaszcza po miesiączce- żc polipy znikają czasowo w jamie macicy.

Polipy wcwnątrzmaciczne dadzą się stwierdzić tylko za pomocą łyżeczki albo przez wymacanie palcem po rozszerzeniu szyjki macicznej.

W rozpoznaniu różnicowym trzeba wziąć pod uwagę mięśniaka podśluzowego macicy, gruczolaka macicy, polipa łożyskowego, mięsaka, raka i nabłoniaka złośliwego macicy. Możliwejest jednak występowanie tych schorzeń obok siebie, a więc np. guzów polipowatych i polipa łożyskowego z prawdziwymi polipami śluzowymi macicy.

Leczenie polipów śluzowych polega na ich usunięciu po uprzednim rozszerzeniu szyjki. Najlepiej dokonać tego przez ukręcenie polipa u podstawy. Macicę należy wylyżeczkować.

Badanie drobnowidowe usuniętego polipa śluzowego jest rzeczą nieodzowną. Wykaże ono, czy mamy do czynienia z polipem zwyczajnym, czy też ze złośliwym. Zwyrodnienie złośliwe, jakie trafia się niekiedy w polipach śluzowych, polega na powstawaniu mięsaka. Czasami jednak pewne postacie mięsaka macicy mogą – stercząc w kanale szyjki macicznej – przypominać polipa śluzowego. Złośliwe polipy pochodzenia nabłonkowego należą do bardzo rzadkich (carci- noma ceruicis papilliferum).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *