Jeśli macica nie jest zdolna do obronnego przerostu wskutek malej żywotności, zachowuje się biernie wobec nowotworu, bóle występują późno i dowodzą, że naciek rakowy przekroczył granice macicy i zajął otrzewną. Natomiast jeśli macica jest zdolna do obronnego przerostu, bóle pojawiają się bardzo wcześnie, gdyż czynny narząd za pomocą skurczów próbuje usunąć z cavum uteri ciało obce. Skurcze dotyczą nie zawsze całej macicy, ale mogą się ograniczyć do miejsc, w których naciek nowotworowy przenika głębiej w jej ścianę. Skurcze te mają charakter napadowy, są niekiedy bardzo silne i, jak niejednokrotnie spostrzegano, występują często o tej samej porze dnia.
Jest rzeczą znamienną, że macica w przebiegu raka trzonu pozostaje znacznie dłużej ruchoma niż w przypadkach raka szyjki. Ruchomość ta jest jednak zwyklejuż wcześnie upośledzona wskutek starczego przykurczenia przymaciczy i ligamentum cardinale.
Wyniki badania ginekologicznego macicy są niepewne, ponieważ w przypadkach raka trzonu rozpoznanie można ustalić jedynie na podstawie histologicznego badania zawartości jamy macicy. W tym celu bardzo ostrożnie rozszerza się szyjkę macicy we wziernikach pochwowych (uprzednie użycie zgłębnika jest stanowczo przeciwwskazane ze względu na możliwość przebicia ściany narządu), po czym łyżeczką wydobywa się cząsteczki rozpadłego nowotworu, strzępki śluzówki itd. do badania histologicznego.
– 2. Objawy okresu później szego, W późniejszych okresach choroby uplawy stają się nie tylko obfitsze, ale przybierają też przykrą woń wskutek wtargnięcia bakterii gnilnych do tkanki nowotworowej. Utrudnienie odpływu wydzieliny z macicy przez kanał szyjki powoduje poszerzenie się cavum uteri, rozciągnięcie ścian narządu oraz powstanie ropniaka macicy./p>
Leave a reply