U mężczyzn reakcje poza narządami płciowymi w czasie cyklu reakcji seksualnych przedstawiają się następująco (Masters i Johnson, 1966).
W fazie podniecenia pojawia się erekcja brodawki sutkowej, która jednak jest nierównomierna i niestała – czasem może się ona pojawiać dopiero w fazie plateau. Występuje wzrost napięcia mięśni zależnych od woli oraz pewna aktywność mięśni niezależnych od woli (częściowe uniesienie jąder, napięcie mięśni brzucha oraz międzyżebrowych). Tętno wzrasta wprost proporcjonalnie do napięcia seksualnego, a niezależnie od techniki stymulacji. Ciśnienie krwi wzrasta odpowiednio do stopnia podniecenia seksualnego.
W fazie plateau narasta erekcja brodawki sutkowej oraz jej nabrzmienie. Na skórze pojawia się plamkowo-grudkowe zarumienienie, początkowo w okolicy nadbrzusza, a potem rozprzestrzeniające się na przednią ścianę klatki piersiowej, kark, twarz, czoło często również na ramiona i przedramiona. Następuje dalszy wzrost napięcia mięśni zależnych 01! woli i mimowolnych pojawiają się półspastyczne skurcze mięśni twarzy, brzucha i międzyżebrowych. W zakresie odbytnicy następuje zależny od woli skurcz mięśnia zwieracza, który jednak nie jest objawem stałym. Pod koniec fazy plateau pojawia się hiperwentylacja (przyspieszone oddychanie). Tachycardia (przyspieszone bicie serca) wynosi 100 -175 uderzeń na minutę. Ciśnienie skurczowe krwi wzrasta o 20-80 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe wzrasta o 10-40 mm Hg.
Leave a reply