Stężenie ciał rujopędnych

Wiadomo, że dojrzewanie pęcherzyka Graafa, które następuje pod wpływem hormonów rujowych (u kobiety przede wszystkim alfa – estradiolu), przebiega równolegle z odpowiednimi zmianami w innych narządach płciowych, które polegają nie tylko na przeroście gruczołów śluzówki i wzmożonej kurczliwrości mięśniówki macicy, lecz także na zgrubieniu, zrogowaccniu i tworzeniu się glikogenu w śluzówce pochwy, na wzmożeniu pobudliwości ścian jajowodowi na powiększeniu się gruczołów sutkowych.

Stężenie ciał rujopędnych we krwi jest w rozmaitych okresach (proestrus i estrus) rozmaite. Największa ilość estrogenów w moczu przypada na okres jajeczkowania. Również tuż przed miesiączką ilość ich w moczu jest pokaźna. Pojawieniu się miesiączki odpowiada nagły spadek ogólnej ilości ciał rujopędnych we krwi. Zdaniem niektórych badaczy krwawienie z śluzówki macicy i zmiany martwicze w niej, znamienne dla samej miesiączki, a które następują po przedmiesiączkowym czasowym skurczu naczyń włosowatych śluzówki macicy, spowodowane są przez zmniejszenie się ilości we krwi ciał rujopędnych (a także i progesteronu).

Właściwości ciał rujopędnych można wyzyskać: W przypadkach niedorozwoju części rodnych kobiety (hypoplasia genitalium). Trzeba pamiętać, że zastrzyki ciał rujopędnych mogą pobudzić do czynności przedni płat przysadki mózgowej w kierunku wytwarzania przez nią gonadotrofiny B (metakentriny), a co za tym idzie, powodować powstanie ciałka żółtego. Dawki te nie mogą być jednak zbyt duże, gdyż mogłyby wywołać skutek wprost przeciwny, tj. zahamowanie wytwarzania się gonadotrofiny A (tylakentriny) w przednim piacie przysadki i nie dopuścić do dojrzenia pęcherzyka Graafa,

Brak miesiączki jako zaburzenie pierwotne jest jednym z wybitnych dowodów niedostatecznego wykształcenia kobiecych cech płciowych drugorzędnych i trzeciorzędnych. Nadmierne wytwarzanie ciał rujopędnych przy niedostatecznej produkcji progesteronu może być powodem obfitych, nieregularnych krwawień.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>