Zakażenie jest najczęstszym czynnikiem chorobotwórczym w etiologii rozlanego zapalenia otrzewnej. Schorzenie to może być jednak wywołane także przez czynniki natury niebakteryjnej. Do tego typu zapaleń należą: zapalenie rozlane otrzewnej w następstwie rozsiania się lub wszczepienia nowotworu wychodzącego z części rodnych zapalenie, które powstaje po wylewie krwi do wolnej jamy brzusznej (np. w przebiegu ciąży pozamacicznej) zapalenie wywołane przez skręt guzów uszypułowanych, wychodzących z części rodnych itp. Schorzenia te, jakkolwiek mogą mieć cechy ogólnego rozlanego zapalenia otrzewnej, przejawiają jednak skłonność do ograniczania się w bezpośrednim sąsiedztwie pierwotnego miejsca powstania.
Spośród spraw zapalnych, rozwijających się zrazu miejscowo w narządach rodnych, a doprowadzających do ogólnych zapaleń otrzewnej, trzeba wymienić przede wszystkim zakażenie połogowe. W przebiegu zakażenia wnętrza macicy, które stanowi po porodzie wielką ranę, bakterie chorobotwórcze mogą przedostać się do jamy otrzewnowej (najczęściej drogami chłonnymi) i wywołać tu ogólne zapalenie otrzewnej. W ten sam sposób powstaje ogólne zapalenie otrzewnej po poronieniu, po wyłyżeczkowaniu macicy dokonanym w nieodpowiednich warunkach itp. Proces zapalny może w połogu przenieść się drogami limfatycznymi do jamy brzusznej także z tkanki przymacicza.
Najczęstszą przyczyną ogólnego zapalenia otrzewnej w ginekologii jesL wytworzenie się nieprawidłowego połączenia między jamą brzuszną a macicą lub pochwą.
Leave a reply