www.nthalblog.com/category/podroze/ zobacz stronę
Kalendarz wpisów
Luty 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Ciałko żółte a ciąża Jest rzeczą zrozumiałą, że wszelkie przeszkody, które utrudniają lub udaremniają wędrówkę plemników, stanowią tym bardziej przeszkodę dla wędrówki jaja, […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

AKRODYNIA

Akrodynia choroba Selter-Feer-Swifta jest to pewien zespół objawów, które powstają wskutek zaburzeń równowagi układu nerwowego wegetatywnego. Spostrzega się ją we wczesnym okresie dziecięcym, a nawet już u niemowląt.

Etiologia nie jest jeszcze dostatecznie poznana, chociaż ogólnie przyjmuje się, że przyczyną akrodynii jest czynnik zakaźny lub czynnik toksyczny (zatrucie rtęcią). Poza tym przypuszcza się, że pewne znaczenie etiologiczne mają zaburzenia gruczołów wewnętrznego wydzielania, niedobór witamin oraz zaburzenia enzymatyczne.

Objawy. Do głównych objawów należy wzrost pobudliwości nerwowej: dziecko staje się nadmiernie wrażliwe, rozdrażnione lub apatyczne, wyraz twarzy jest nieszczęśliwy. U dziecka stwierdza się bezsenność i brak łaknienia. Ręce, uszy i nos są zimne, zaczerwienione lub sine i nabrzmiałe. Dziecko prawie nieustannie bardzo się poci, wskutek czego naskórek ulega zmacerowaniu, co szczególnie widoczne jest na dłoniach i stopach i powoduje płatowe łuszczenie się naskórka. Napięcie układu mięśniowego jest wyraźnie zmniejszone. Włosy, paznokcie i zęby wypadają. Występują również zaburzenia wydzielania ze strony błon śluzowych nosa, spojówek. Spojówki są zaczerwienione. Pojawia się światło- wstręt. Ciśnienie krwi jest wzmożone, akcja serca przyspieszona, a poziom cukru we krwi wzrasta. Z czasem stan ogólny dziecka może stale się pogarszać aż do daleko posuniętego wyniszczenia.

Rokowanie jest poważne (śmiertelność wynosi około 25%). Akrodynia może trwać przez wiele miesięcy i doprowadzić do znacznego obniżenia ogólnej odporności ustroju. Dodatkowe zakażenia mogą być przyczyną zgonu. Obok akrodynii klasycznej spostrzega się również postać łagodną, w której rokowanie jest znacznie lepsze.

Leczenie. Dziecku choremu należy stworzyć możliwie jak najlepsze warunki higieniczne. Żywienie winno być pełnowartościowe, szczególnie pod względem witamin i soli mineralnych. Wskazane jest podawanie środków uspokajających (luminal, fenaktyl, meprobamat, ataraks, bellakorn). Szczególnie dobry wpływ wywierają hormony kory nadnerczy, przysadki, a wśród witamin witamina B i amid kwasu nikotynowego, Wskazane są naświetlania lampą kwarcową, a przede wszystkim leczenie uzdrowiskowe, szczególnie nadmorskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *