grafika na szklekominki poznań
Kalendarz wpisów
Luty 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Ciałko żółte a ciąża Jest rzeczą zrozumiałą, że wszelkie przeszkody, które utrudniają lub udaremniają wędrówkę plemników, stanowią tym bardziej przeszkodę dla wędrówki jaja, […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

ALERGIA

Schorzenia natury alergicznej obejmują wiele narządów w ustroju i z konieczności omówienie ich rozsiane jest po wielu rozdziałach podręcznika. Równocześnie jednak domagają się one potraktowania całościowego, ponieważ zjawiska te sprowadzają się do pewnych podstawowych wspólnych zjawisk i dotyczą prawie zawsze całego ustroju.

Z powyższych przesłanek wynika potrzeba syntetycznego ujęcia tak złożonego zjawiska jakim jest alergia.

Pojęcie alergii zostało wprowadzone przez Phąueta w 19-06 r., przy czym w zasadzie nie uległo ono zmianie do chwili obecnej. Pojęcie alergii kształtuje pewien obraz szczególnej, znacznie wzmożonej odczy- nowości (uczulenia) na pewne czynniki wprowadzone z zewnątrz do ustroju lub wytworzone wewnątrz, a posiadające właściwości pobudzenia ustroju do tworzenia przeciwciał (niweczników). Przeciwciała te mają charakter swoisty w stosunku do czynników egzogennych i endogennych, które je wywołują. Jeżeli następnie dojdzie do ponownego zadziałania tego samego czynnika, wówczas ustrój reaguje znacznie silniej, a więc tak jak gdyby w ogóle przedtem nie został uczulony. Czynniki zewnętrzne i wewnętrzne mające wymienione charakterystyczne cechy są to tzw. alergeny (antygeny)j które poza zdolnością tworzenia przeciwciał, mogą również łączyć się z istniejącymi już w ustroju przeciwciałami. Oprócz alergenów istnieją jeszcze hapteny (semianti- genes autorów francuskich), które nie posiadają zdolności wywoływania przeciwciał (niweczników), lecz potrafią łączyć się z istniejącymi już w ustroju. Hapteny po połączeniu z białkiem stają się pełnowartościowymi alergenami. Reakcja antygen (alergen) — przeciwciało może w wyniku być przyczyną stanów patologicznego uczulenia, czyli alergoz. Pierwsze zetknięcie się z alergenem ma charakter utajony — czyli uczulenie jeszcze nie objawia się. Dopiero drugie zetknięcie się daje reakcję alergiczną, co zależy głównie od komórek i tkanek, w których zachodzą swoiste procesy enzymatyczne i biochemiczne.

Natura alergenów jest przeważnie pochodzenia białkowego. Alergenami mogą jednakże również być pewne ciała pochodzenia niebiałko- wego, jak lipoidy lub inne ciała koloidowe wielkocząsteczkowe, wielo- cukry (np. pochodzenia bakteryjnego) i inne.

Rozróżnia się: – 1) alergeny pochodzenia egzogennego (np. pyłek kwiatów, jaja, ryby

– 2) alergeny endogenne. Są to przeważnie zarazki lub ich toksyny, wydzieliny pasożytów, albo też ciała wyprodukowane przez sam ustrój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *