patagonia trekking
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Fazy miesiączek – kontynuacja

W fazie poowulacyjnej zaznacza się coraz wybitniej hamowanie procesu rogowacenia. Ustępowanie działania hormonów rujowych przejawia się w zwijaniu się i pofałdowaniu uprzednio płaskich komórek i zmniejszeniu się ilości nabłonków zasadochłonnych, które jednak w tej fazie są jeszcze w przewadze. Zwiększa się ilość śluzu i pojawiają się krwinki białe. Komórki zaczynają występować w skupiskach.

We wczesnej fazie lutealnej nabłonek złuszcza się już i w komórkach zaczynają występować zmiany wsteczne. Komórki kwasochlonne zwijają się i strzępią komórki zasadochłonne wydłużają się i skręcają. Jądra ich są większe. Ilość śluzu stopniowo wzrasta. Wzrasta również stopniowo liczba leukocytów.

W późnej fazie oddziaływania hormonu ciałka żółtego komórki kwasochlonne są w mniejszości. Wszystkie komórki mają kształt nieregularny, często postrzępiony. Jądra w komórkach kwasochlonnych ulegają jakby rozpadowi. Komórki zasadochłonne tworzą grupy. Zaczynają występować komórki warstwy pośredniej, o kształcie wydłużonym lub wielokątnym, z jądrami położonymi obwodowo. Wzrasta ilość śluzu, leukocytów i bakteryj.

W fazie przedmiesiączkowej komórki kwasochlonne znikają prawie zupełnie. Większość komórek postrzępionych ulega ześluzowaceniu. Pojawiają się krwinki czerwone i komórki śluzówki macicy, świadczące o rozpoczynaniu się miesiączki.

Jest rzeczą znamienną, że w rozmazach późnej fazy lutealnej stwierdza się krótkotrwałe podniesienie poziomu hormonów rujowych i spadek ich wraz z poziomem progesteronu w ostatnich 24 godzinach przed wystąpieniem miesiączki.

Należy podkreślić, że u kobiet powyżej lat 40 zaznacza się skłonność do osłabienia zdolności wytwarzania hormonu ciałka żółtego, co przejawia się w obrazie cytologicznym rozmazów wydzieliny pochwowej. Ale i u kobiet młodszych w wydzielinie pochwy uwidaczniają się często wałiania we wzajemnym stosunku hormonów jajnikowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *