www.makbud.pldrut kolczasty warszawa
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

GUZY POCHODZENIA LĄCZNOTKANKOWEGO

Guzy, które powstają z tkanki łącznej jajnika, są o wiele rzadsze niż nowotwory rozwijające się z nabłonka tego narządu. Są to zarówno nowotwory łagodne, jak złośliwe. Do łagodnych zaliczamy włókniaki, mięśniaki i naczyniaki jajnika, do złośliwych mięsaki i włókniako-mięsaki.

Włókniak jajnika (fibroma ovariij należy do nowotworów rzadko spotykanych. Należy rozróżnić dwie odmiany tego guza. Odmianą częstszą jest włókniak jajnika w postaci rozlanej, kiedy cały jajnik jest zajęty utkaniem łącznotkankowym i kiedy nie stwierdza się już komórek nabłonkowych wskutek ich zaniku.-

Odmianę rzadszą stanowi guz, który ma torebkę utworzoną z błony białawej jajnika. Istnienie tej torebki umożliwia w pewnych przypadkach wyłuszczenie wlókniaka, podobnie jak wlókniako-mięśniaka macicy. Włókniak jajnika tego typu tworzy zwykle jakby uszypulowaną narośl wyrastającą z warstwy korowej narządu.

Wlókniaki rozwijają się prawie z reguły w obu jajnikach, podobnie jak rak, przy czym jednak jeden guz jest zawsze większy. Zwykle kształt jajnika jest zachowany, tym bardziej że wlókniaki rzadko dochodzą do wielkości głowy dorosłego mężczyzny. Powierzchnia ich bywa gładka i lśniąca, ma jednak jakby rowki dzielące guz na części. Na przekroju guz ma barwę białawą (często srebrzystobiałą) lub szarawą. Zrosty z otoczeniem guza zdarzają się rzadko.

Wlókniaki jajnika mają niekiedy cechy zwyrodnienia szklistego, którego następstwem jest powstawanie torbielkowatych przestrzeni w częściach nowotworu. Nierzadko stwierdzamy również miejsca obrzękłe, przypominające zwyrodnienie śluzowe. Spostrzegano też wylewy krwi do wspomnianych uprzednio torbielkowatych przestrzeni.

Cechą znamienną wtókniaka jajnika, jakkolwiek jest on guzem łagodnym, jest często towarzysząca mu puchlina brzuszna (ascites), rzadziej przesięk w jamie opłuc- nowęj (hydrotkorax).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *