Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Stężenie ciał rujopędnych

Wiadomo, że dojrzewanie pęcherzyka Graafa, które następuje pod wpływem hormonów rujowych (u kobiety przede wszystkim alfa – estradiolu), przebiega równolegle z odpowiednimi zmianami w innych narządach płciowych, które polegają nie tylko na przeroście gruczołów śluzówki i wzmożonej kurczliwrości mięśniówki macicy, lecz także na zgrubieniu, zrogowaccniu i tworzeniu się glikogenu w śluzówce pochwy, na wzmożeniu pobudliwości ścian jajowodowi na powiększeniu się gruczołów sutkowych.

Stężenie ciał rujopędnych we krwi jest w rozmaitych okresach (proestrus i estrus) rozmaite. Największa ilość estrogenów w moczu przypada na okres jajeczkowania. Również tuż przed miesiączką ilość ich w moczu jest pokaźna. Pojawieniu się miesiączki odpowiada nagły spadek ogólnej ilości ciał rujopędnych we krwi. Zdaniem niektórych badaczy krwawienie z śluzówki macicy i zmiany martwicze w niej, znamienne dla samej miesiączki, a które następują po przedmiesiączkowym czasowym skurczu naczyń włosowatych śluzówki macicy, spowodowane są przez zmniejszenie się ilości we krwi ciał rujopędnych (a także i progesteronu).

Właściwości ciał rujopędnych można wyzyskać: W przypadkach niedorozwoju części rodnych kobiety (hypoplasia genitalium). Trzeba pamiętać, że zastrzyki ciał rujopędnych mogą pobudzić do czynności przedni płat przysadki mózgowej w kierunku wytwarzania przez nią gonadotrofiny B (metakentriny), a co za tym idzie, powodować powstanie ciałka żółtego. Dawki te nie mogą być jednak zbyt duże, gdyż mogłyby wywołać skutek wprost przeciwny, tj. zahamowanie wytwarzania się gonadotrofiny A (tylakentriny) w przednim piacie przysadki i nie dopuścić do dojrzenia pęcherzyka Graafa,

Brak miesiączki jako zaburzenie pierwotne jest jednym z wybitnych dowodów niedostatecznego wykształcenia kobiecych cech płciowych drugorzędnych i trzeciorzędnych. Nadmierne wytwarzanie ciał rujopędnych przy niedostatecznej produkcji progesteronu może być powodem obfitych, nieregularnych krwawień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *