Daily Archives 6 stycznia 2015

POSTACIE HORMONU WZROSTU

Hormon wzrostu uzyskany z przysadek czy surowicy stanowi mieszaninę kilku polipeptydów. Przeważa polipeptyd złożony ze 191 reszt amino- kwasowych i o m.cz. 22 000, oznaczony symbolem 22K, zwany też izo- hormonem B, Ponadto spotyka się większe formy (40-70K), zwane big- hGH, i formy większe niż 100K, zwane big-big hGH. Wszystkie duże formy stanowią ok. 30% hormonu oznaczanego radioimmunologicznie w surowicy. Są one mniej biologicznie czynne. Formy duże występują tylko w surowicy i dlatego przypuszcza się, że powstają na „obwodzie” z cząsteczki macierzystej 22K. Inna odmiana 20 K (izohormon A) występuje zarówno w przysadce, jak i w surowicy. Stanowi 5-10% hormonu oznaczanego radioimmunologicznie w surowicy i ok. 15% w przysadce. Postać ta ma prawdopodobnie większe znaczenie fizjologiczne, ponieważ jest równie biologicznie czynna jak 22K w pobudzaniu wzrostu. Nie wykazuje natomiast hipoglikemicznego działania hormonu 22K (p, dalej) i różni się rodzajem wiązania z niektórymi receptorami. Część autorów uważa, że obecność różnych form hormonu wzrostu, różniących się aktywnością i mogących powstawać bądź w przysadce, bądź na „obwodzie”, może mieć znaczenie fizjologiczne w regulacji procesu wzrostu. Przypuszcza się również, że zaburzona równowaga między poszczególnymi formami może się łączyć z niektórymi postaciami niedoboru wzrostu [14],

Read More

ODCZYNY FOTOALERGICZNE – ROZWINIĘCIE

Czynniki wywołujące. Dotychczas mechanizm fotoalergiczny udowodniono jedynie w odniesieniu do działania niektórych substancji zwiększających wrażliwość na światło. Są to przede wszystkim związki działające poprzez zewnętrzny kontakt ze skórą, w tym najczęściej chlorowcopochodne salicylaniłidu [11] oraz różne pochodne fenolowe [1] i karbanili- dowe stosowane jako antyseptyki w kosmetykach bądź jako zewnętrzne środki przeciwgrzybicze [3], ponadto sulfonamidy i pochodne kwasu benzoesowego [9], W kosmetykach, w preparatach osłaniających przed wpływem światła, występują ponadto działające fotoałergicznie substancje zapachowe: 6-metylokumaryna i piżmo ambratowe [8, 17].

Read More

TESTY IN VIVO

– 1. Test ekspozycji (prowokacji). Polega on na wprowadzeniu osobie badanej drogą wziewną, pozajelitowo, przez skórą lub najcząściej doustnie, leku który prawdopodobnie wywoła! zmiany skórne. Nawrót zmian lub ich nasilenie wskazują na związek przyczynowy między badanym lekiem a objawami klinicznymi, nic przesądzając jednak we wszystkich przypadkach o ich alergicznej etiopatogenezie [50], Zdaniem Kauppinen [29] u 46% badanych można tą metodą potwierdzić przyczynę alergicznych zmian polekowych przy użyciu od Vio do 3-krotnej jednorazowej dawki leku. Podobne wyniki podają Lalla i Virolainen [32].

Read More