boldenone undecylenate
Kalendarz wpisów
Czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Leczenie hormonalne choroby reumatycznej

Leczenie. Leczeniem hormonalnym osiągamy dobre wyniki. ' Stosuje się je podobnie jak w pierwotnie przewlekłym zapaleniu stawów. Chętnie kojarzy się leczenie hormonalne ze złotem. Złoto podaje się w dawkach wzrastających od -0,-0-01—-0,-01 domięśniowo 1—2 X tygodniowo. Ogólna dawka wynosi -0,5—1 g w ciągu 2—4 miesięcy. Dolegliwości bólowe zmniejsza aspiryna i butazolidyna, przy stosowaniu której pamiętać trzeba o niepożądanych objawach toksycznych. W podostrych okresach choroby stasować można środki bodźcowe, szczepionkę Del- beta, krew i mleko. W każdym przypadku choroby należy poddać leczeniu lub usunąć zabiegiem chirurgicznym nie nadające się do leczenia ogniska utajonego zakażenia w migdałkach i .zębach. Poza leczeniem farmakologicznym nie mniejsze znaczenie posiadają metody leczenia zapobiegające zniekształceniom — jak w pierwotnie przewlekłym zapaleniu stawów.

Termin „choroby kolagenowe” (kolagenozy) wprowadził Klemperer w r. 1942, obejmując tą nazwą grupę schorzeń układowych, których wspólną cechą jest włóknikowate zwyrodnienie tkanki łącznej. Zwyrodnienie to dotyczy głównie włókien kolagenowych. Cechą odróżniającą grupę kolagenoz od innych grup chorobowych jest to, że nie są to choroby narządowe, lecz układowe, dotyczące tkanki łącznej. Do chorób tych Klemperei zaliczył liszaj rumieniowaty rozsiany, twardzinę skóry postępującą, zapalenie guzkowate tętnic i chorobę reumatyczną. Dzisiaj do grupy chorób kolagenowych zalicza się także gościec pierwotnie przewlekły zniekształcający, chorobę Stilla i zapalenie skórno-mięśnio- we. Sporna natomiast jest sprawa zaliczenia do kolagenoz takich schorzeń, jak subsepsis allergica, małopłytkowość nabyta, choroba Burgera, sarkoidoza, ostre zapalenie kłębków nerkowych, rumień guzowaty, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, rumień wielopostaciowy i in. Co dotyczy schorzeń reumatycznych (choroba reumatyczna i gościec pierwotnie przewlekły), to wprawdzie należą one do schorzeń kolagenowych z uwagi na zmiany w tkance mezenchymalnej, jednakże ze względu na odrębny charakter i znaczenie społeczne zostały one w tym podręczniku ujęte i omówione oddzielnie. Pojęcie chorób kolagenowych, a zwłaszcza ich zakres, stanowi ciągle kwestię sporną i stąd wypływają różne podziały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *