Przyczyny niepłodności

Jednakże w takich przypadkach, jeśli nie znajdziemy żadnej innej przyczyny do tłumaczenia niepłodności, zmiana położenia macicy na typowe jest wskazana, tym bardziej że u kobiet z tyłozgięciem częściej dochodzi do poronień.

– 3. Zdarzają się niekiedy zaburzenia w oddawaniu moczu wskutek zwiększenia częstości jego oddawania. Trafia się to raczej przy tyłopochyleniu macicy, kiedy część pochwowa uciska na dno pęcherza. Bolesne oddawanie stolca i przykry ucisk na kiszkę stolcową są zjawiskiem spotykanym raczej w tyłozgięciu macicy unieruchomionym.

Niezależnie od opisanych objawów towarzyszących niekiedy tyłozgięciu wolnemu, opisywano jeszcze bóle krzyża i przypadłości natury nerwowej. Bóle w krzyżu mają raczej charakter przykrego ciążenia ku dołowi i pozostają w związku z przekrwieniem biernym i utrudnionym odpływem krwi z macicy w tyłozgięciu. Zgięty do tyłu, powiększony i obrzękły trzon może uciskać nerwy czuciowe tylnej ściany miednicy. Zwykle jednak bóle w krzyżu u tego rodzaju kobiet tłumaczą się nie tyle tyłozgięciem macicy, ile innego rodzaju schorzeniami (ńp. arthritis).

Spośród przypadłości nerwowych należy wymienić zaburzenia żołądkowe, wymioty, czkawkę, niestrawność, bóle głowy, bóle kończyn dolnych itd. Zwiększony wypływ z macicy (leucorrhoea) również tłumaczy się istnieniem w krążeniu wspomnianych zaburzeń, klórc ułatwiają przesiąkanie surowicy krwi do tkanek narządu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>