Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

ZANIK MACICY KOBIET KARMIĄCYCH

Zanik macicy u kobiet karmiących jest zjawiskiem fizjologicznym, czasowym i nie dającym żadnych objawów klinicznych. W odniesieniu do macicy jest on zanikiem typu odśrodkowego i polega głównie na mniej lub więcej znacznym ścieńczeniu ścian narządu.

Po ukończeniu karmienia macica zwykle już po upływie miesiąca wraca do prawidłowej wielkości. Jeśli jednak karmienie trwało zbyt długo i odbiło się na ogólnym stanie zdrowia matki, zmiany zanikowe macicy utrzymują się dłużej niż czynności wydzielnicze gruczołu mlecznego, a nawet mogą przejść w długotrwały lub nawet stały stan patologiczny.

Przejawia się to w istotnym upośledzeniu i pomniejszeniu macicy, gdyż nie tylko jej komórki mięsne ulegają zmianom wstecznym i autolizie, lecz w miejscu ich nie wytwarzają się również nowe komórki. Wprawdzie wiadomości nasze o zaczynach powodujących tę autolizę wykazują dotąd duże braki, nie ulega jednak wątpliwości, że działaniu ich sprzyja niedokrwienie macicy połogowej. Dlatego też ze zjawiskiem tym spotykamy się najczęściej u kobiet anemicznych, źle odżywionych i chorych (np. na gruźlicę). Jest dlatego rzeczą zrozumiałą, że należy w każdym przypadku przeciwstawiać się próbom zbyt długiego karmienia (powyżej dziewięciu miesięcy).

Karmienie należy również przerwać, jeśli zmiany zanikowe uwidaczniają się w szyjce macicznej, stanowi to bowiem dowód, że osiągnęły one w obrębie trzonu poważny stopień.

Jeśli wskutek zbyt długiego karmienia zmiany zanikowe w obrębie macicy przybrały charakter stały, stwierdza się również objawy zanikowe i w innych narządach płciowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *