Kalendarz wpisów
Grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Terapie z zastosowaniem promieni X

Lecznicze napromienianie w przypadkach niedorozwoju i dziecięcości narządów rodnych oraz bolesnego miesiączkowania ma dziś – wobec znacznie lepszych wyników leczenia hormonalnego – znaczenie znikome. Dawało orto zresztą pomyślne wyniki tylko u osób między 30-40 rokiem życia.

Duże zastosowanie ma natomiast rentgenoterapia w przebiegu gruźlicy otrzewnej i przydatków macicy oraz schorzeń skóry sromu (np.condjłomata acuminata). Gruźlicę otrzewmej i przydatków macicy leczy się przez zastosowanie 5-35% dawki skórnej, na kilkakrotnych posiedzeniach oddzielonych okresami spoczynku, wynoszącymi początkowo 8-12 tygodni, później 4-6 miesięcy. Działanie lecznicze promieni 1X polega tu prawdopodobnie na pobudzeniu tkanki łącznej do rozrostu i na na stępowym tworzeniu się blizn, niezależnie od ich wpływu na otoczkę prątków gruźlicy.

Z chwilą kiedy stwierdzono, że promienie X działają na tkankę nowotworową, zaczęto stosować je nie tylko w leczeniu mięśniaków, lecz także raków i mięsaków. Najbardziej podatne na leczenie tą metodą okazały się mięśniaki, zwłaszcza mające mało tkanki łącznej. Przy zastosowaniu odpowiedniej dawki nie dochodzi – jak to dawniej często spostrzegano – do chwilowego wzmożenia się krwotoków, wskutek podrażnienia przez napromienianie. Przeciwwskazana jest natomiast rentgenoterapia, jeśli istnieje podejrzenie mięsakowatego zwyrodnienia mięśniaków, które powinny być wówczas usunięte operacyjnie. Leczenie promieniami X mięśniaków bardzo dużych i dających objawy uciskowe oraz mięśniaków podśluzówkowych, zwłaszcza rodzących się, nie prowadzi do celu. We wszystkich tych przypadkach zachodzi konieczność operacji.

Leczenie samymi promieniami X raka trzonu macicy daje wyniki niepewne. Należy stosować w tym przypadku raczej napromienianie od strony pochwy. W leczeniu raka szyjki macicy i trzonu stosuje się dziś przeważnie kombinowaną metodę napromieniania promieniami X i radu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *