rms
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

ZANIK MACICY KOBIET KARMIĄCYCH

Zanik macicy u kobiet karmiących jest zjawiskiem fizjologicznym, czasowym i nie dającym żadnych objawów klinicznych. W odniesieniu do macicy jest on zanikiem typu odśrodkowego i polega głównie na mniej lub więcej znacznym ścieńczeniu ścian narządu.

Po ukończeniu karmienia macica zwykle już po upływie miesiąca wraca do prawidłowej wielkości. Jeśli jednak karmienie trwało zbyt długo i odbiło się na ogólnym stanie zdrowia matki, zmiany zanikowe macicy utrzymują się dłużej niż czynności wydzielnicze gruczołu mlecznego, a nawet mogą przejść w długotrwały lub nawet stały stan patologiczny.

Przejawia się to w istotnym upośledzeniu i pomniejszeniu macicy, gdyż nie tylko jej komórki mięsne ulegają zmianom wstecznym i autolizie, lecz w miejscu ich nie wytwarzają się również nowe komórki. Wprawdzie wiadomości nasze o zaczynach powodujących tę autolizę wykazują dotąd duże braki, nie ulega jednak wątpliwości, że działaniu ich sprzyja niedokrwienie macicy połogowej. Dlatego też ze zjawiskiem tym spotykamy się najczęściej u kobiet anemicznych, źle odżywionych i chorych (np. na gruźlicę). Jest dlatego rzeczą zrozumiałą, że należy w każdym przypadku przeciwstawiać się próbom zbyt długiego karmienia (powyżej dziewięciu miesięcy).

Karmienie należy również przerwać, jeśli zmiany zanikowe uwidaczniają się w szyjce macicznej, stanowi to bowiem dowód, że osiągnęły one w obrębie trzonu poważny stopień.

Jeśli wskutek zbyt długiego karmienia zmiany zanikowe w obrębie macicy przybrały charakter stały, stwierdza się również objawy zanikowe i w innych narządach płciowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *