Daily Archives 1 lutego 2015

GRUŹLICA SROMU

Gruźlica sromu należy również do schorzeń bardzo rzadkich. Występuje w dwóch odmianach. Jedna polega na powstawaniu owrzodzeń na wardze sromowej większej lub mniejszej, przypominających wrzód żrący sromu (uleus rodens). Brzeg owrzedzeri bywa obrzękły, barwy purpurowej. Tkanka w ich otoczeniu jest nacie kła.

Read More

Powołanie specjalizacji rehabilitacji ruchowej część 2

Program tych studiów zawierający szeroką wiedzę o motoryczności ludzkiej był szczególnie przydatny w edukacji specjalistów, którzy właśnie ruchem i ćwiczeniami fizycznymi zamierzali leczyć, usprawniać i kompensować u pacjentów utracone funkcje motoryczne.

Read More

Odprowadzenie macicy – ciąg dalszy

– 3ęhwyt. Na tym etapie posługujemy się przede wszystkim spoczywającą na powłokach ręką, której rola dotąd była nieznaczna. Zachodzi ona teraz poza tylną ścianę macicy. Znajdujące się w pochwie palce drugiej ręki przenoszą się do sklepienia przedniego i odpychają część pochwową ku tyłowi.

– 4chwyt. Palce ręki znajdującej się w pochwie odpychają silnie część pochwową ku tyłowi, podczas gdy ręka zewnętrzna przechyla trzon ku przodowi.

Ręce dokonujące odprowadzenia (a także badania) muszą być zwrócone do siebie dłońmi, tak aby możliwe było uchwycenie pomiędzy nie macicy. Palce ręki prawej, których opuszki są zwrócone ku trzonowi macicy, wywierają na niego ucisk stały, starając się podnieść trzon jak najwyżej ku górze. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza w przypadkach znacznego obniżenia się macicy.

Nie można próbować odprowadzenia macicy ku przodowi bez ostatecznego jej uniesienia ku górze.

Read More

Rzadsze występowanie miesiączek

Rzadsze występowanie miesiączek, utrzymujące się stale lub przez pewien czas, tłumaczy się albo 1) przedłużeniem okresu dojrzewania pęcherzyka Graafa, a więc przedłużeniem okresu przerostowego błony śluzowej macicy, albo 2) przedłużeniem zmian okresowych w czynnościach hormonalnych jajników w ogolę, albo też 3) występowaniem przerw między okresami jajeczkowania, w których zjawiska rozrodcze jajników cechuje zupełny spokój. Możliwe jest również występowanie tego typu zaburzeń, w którym raz przychodzi do skrócenia, a raz do przedłużenia okresów międzymiesiączkowych u tej samej kobiety w związku ze skróceniem okresu czynności ciałka żółtego i przedłużeniem okresu dojrzewania pęcherzyka Graafa. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku jest to dowodem zaburzeń czynnościowych jajników skrócenie okresów międzymiesiączkowych jest raczej dowodem zaburzenia lżejszego stopnia, przedłużenie zaś stopnia cięższego. Być może jednak, że pewną rolę odgrywa tu również niedomoga czynnościowa przedniego płata przysadki mózgowej.

Read More