Daily Archives 10 lutego 2015

Wyłuszczanie guza międzyblaszkowego

Ze względu na zrosty międzyblaszkowych guzów z otoczeniem zabieg nie zawsze jest prosty, a i samo wyłuszczanie guza spomiędzy blaszek otrzewnowych więzu szerokiego doprowadza często do uszkodzenia ściany torbieli i wylania się jej treści do jamy brzusznej. Zawsze należy mieć na uwadze możliwe przemieszczenie moczowodu przez rozwijający się guz międzyblaszkowy, toteż operacja powinna być wykonana z wyjątkową ostrożnością.

Wyłuszczanie guza pozornie międzyblaszkowego, a unieruchomionego przez zrosty otrzewnowe wymaga oddzielenia go od tylnej blaszki więzadła szerokiego, która na nim leży. Jest to nie zawsze rzeczą łatwą, zwłaszcza w przypadkach rozległych zrostów. Mylne rozpoznanie guza rzekomoblaszkowego jako międzyblaszkowego doprowadza często do niepotrzebnego rozcinania blaszek więzu szerokiego, rozdzielania tkanki łącznej przymacicza, uszkodzenia naczyń krwionośnych, a nawet okaleczenia moczowodu.

Read More

Zwroty główki.

Jak już wyżej podano do mechanizmu porodowego zaliczamy również i zwroty, których dokonuje część przodująca, w czasie przesuwania się przez kanał rodny. Skoro siła wydalająca macicy działa przez kręgosłup płodu, to zwrot pierwszy główki, czyli przygięcie (flexio), doskonale nam wyjaśnia teoria Fritscha, oparta na mechanice tłoka (ryc. 64), posuwanego w rurce zwężającej się ku dołowi i pchanego od góry prętem, umieszczonym mimośrodkowo. Tłok przedstawia

Read More