Daily Archives 17 lutego 2015

Kanał rodny

Aby płód mógł się urodzić z jamy macicy na zewnątrz, musi odbyć drogę przez kanał rodny. Wielkość, kształt i pojemność kanału rodnego warunkuje wchód do miednicy, czyli zamknięty pierścień kostny oraz części miękkie, wyścielające miednicę. Kanał rodny w czasie porodu powstaje wskutek rozciągnięcia i przekształcenia się części miękkich oraz nieznacznej adaptacji miednicy kostnej.

Read More

CHOROBY KRWI I NARZĄDÓW KRWIOTWÓRCZYCH CZĘŚĆ 2

Spostrzeżenia kliniczne dowodzą, że błędnica wiedzie bardzo często do zaburzeń cyklu miesięcznego, polegających na występowaniu skąpych lub rzadkich miesiączek (oligomenorrhoea). Niekiedy przychodzi do zupełnego zatrzymania się miesiączek (amenorrhoea secundaria), które wracają dopiero po powrocie kobiet do zdrowia. Zaburzenia cyklu miesięcznego w błędnicy są zjawiskiem tak pospolitym, że niektórzy badacze uważają je za objaw stały twierdząc, że tam, gdzie ich nie ma, nie ma także błędnicy. Twierdzenie to jest jednak zbyt ryzykowne, gdyż nie ulega wątpliwości, że w nielicznych przypadkach tego schorzenia miesiączki przebiegają prawidłowo, a nawet że mogą być obfite (chlorosis menorrkagica), Bolesne miesiączkowanie osób chorych na błędnicę zdarza się również bardzo często (około połowy chorych) nieco rzadziej

Read More

Hipowitamionoza

Kobieta wydaje się bardziej uprzywilejowana mając lepiej rozwiniętą tkankę tłuszczową, która ułatwia magazynowanie większych zapasów witaminowych i zużytkowanie ich w czasach przejściowego niedoboru. Jest w związku z tym także odporniejsza nie tylko na zakażenia, lecz i na inne choroby. W okresach ciąży, porodu i karmienia zapotrzebowanie witamin w ustroju kobiecym jest natomiast -jak to już wielokrotnie podkreślano – szczególnie duże i wszelkie niedobory witaminowe przejawiać się mogą szczególnie łatwo w tych właśnie stanach fizjologicznych, jeśli doprowadzanie witamin do ustroju natrafi na przeszkody.

Read More

Pień mózgu

Pień mózgu stanowi śródmózgowie i tyłomózgowie, a więc wszelkie pozostałe części ośrodkowego układu nerwowego rozciągające się od mię- dzymózgowia do rdzenia przedłużonego z wyjątkiem kresomózgowia (półkule mózgowe i jądra podstawy) oraz móżdżku.

Read More