Daily Archives 22 stycznia 2015

STOSOWANIE LEKÓW PSYCHOTROPOWYCH W CIĄŻY

Większość leków psychotropowych nie ma właściwości teratogennych. Zostało to stwierdzone w badaniach przedklinicznych na 3 gatunkach zwierząt. Jednakże prawie we wszystkich ulotkach i prospektach tych leków producenci przestrzegają przed ich podawaniem, szczególnie w pierwszym okresie ciąży. Ostrzeżenie to należy traktować poważnie, mimo że szersze doświadczenia kliniczne nie wskazują na częste przypadki wad wrodzonych płodu u matek, które w okresie ciąży przyjmowały neuroleptyki, leki przeciwdepresyjne lub anksjolityczne. Istnieją jednak dość liczne doniesienia o pojedynczych przypadkach, w których

Read More

Ostre zapalenie pęcherza

Ostre zapalenie pęcherza powoduje zmiany w śluzówce, które można śledzić wziernikowaniem (cystoskopia). Błona śluzowa jest silnie przekrwiona. Widać rozszerzone naczynia krwionośne i liczne wybroczyny. Bardzo często powstaje tzw. obrzęk pęcherzykowy (oedema bullosum). Co więcej, w błonie śluzowej mogą powstawać drobniulkie ogniska ropne, w ich następstwie zaś – owrzodzenia. Mimo tych zmian w przebiegu ostrego zapalenia pęcherza moczowego nic dochodzi do przerostu jego mięśniówki.

Read More

SKÓRA NOWORODKA

Jako objawy zatrucia, wynikające z wchłonięcia kwasu borowego przez skórę lub błonę śluzową, występują: biegunka i wymioty, a nawet wymioty krwawe i stolce z krwią, wysypka pokrywająca całe ciało oraz niewydolność krążenia obwodowego. W przypadkach śmiertelnych sekcja zwłok wykazywała zmiany w miąższu nerek, centralną martwicę wątroby i krwotoczne zapalenie jelit [22, 31].

Read More

METABOLICZNE DZIAŁANIE LBA

Ponad 90% ustrojowych kwasów tłuszczowych jest zmagazynowanych w komórkach tkanki tłuszczowej w postaci triglicerydów. Przemiana tri – glicerydów w lipocytach i w innych komórkach podlega wielostronnej regulacji hormonalnej leki także mogą wpływać na biosyntezą triglicerydów lub na uwalnianie z nich wolnych kwasów tłuszczowych [FFAl.

Read More