Daily Archives 22 lutego 2015

Badania nad wykastrowanymi zwierzętami

Doświadczalnie ustalono również, że estrogeny podawane w okresie krytycznym nie mają feminizującego wpływu na osobniki genetycznie męskie oraz że mogą interferować nawet z normalnym rozwojem żeńskim u osobników genetycznie żeńskich (Feder, 1967 Whalen, Nadler, 1963). Estrogeny i androgeny nie odgrywają więc identycznej ani dopełniającej roli w procesie różnicowania płciowego: zróżnicowanie w kierunku męskim odbywa się pod wpływem androgenów, podczas gdy zróżnicowanie w kierunku żeńskim nie jest wynikiem obecności estrogenów, lecz nieobecności androgenów.

Read More

MIĘSAK POCHWY – DALSZY OPIS

Rokowanie w schorzeniu tym jest złe. Mimo operacji bardzo częste są wczesne nawroty. Leczenie energią promienistą nie daje również dobrych wyników. Rozpoznanie ze względu na wiek chorych i na typową graniastą budowę nowotworu nie nastręcza trudności. W początku schorzenia guz ten może jednak przypominać zwykły polip pochwy.

– b) Mięsak pochwy dorosłych nie różni się w zasadzie od takichże nowotworów powstałych w innych miejscach ustroju. Rozwija się w lalach od pokwitania aż do późnej starości. Może on występować w dwojakiej postaci: ogniskowej i rozlanej. Postać ogniskową znamionuje powstawanie nieraz w kilku miejscach miększych lub twardszych guzów o powierzchni gładkiej lub nieco pofałdowanej, umieszczonych na szerokiej podstawie lub też uszypułowanych...

Read More

Wielkość i kształt chromosomu Y

Chromosom Y jest małym, akrocentrycznym chromosomem o kształcie podobnym do autosomów z grupy 21 -22. Z tego też względu umieszcza się go przy układaniu kariotypu obok chromosomów z grupy 21-22 (Denver Study Group, 1960 London Study Group, 1963).

Read More

Ograniczenia w mentalizacjipotrzeby seksualnej

Wydaje się, że szczególnie łatwo pojawiają się ograniczenia w menta- lizacji potrzeby seksualnej w tych wszystkich reakcjach międzyosob- niczych, które zgodnie z normami współżycia społecznego niejako z góry określone są jako pozbawione elementów seksualnych (np. w związku z tabu kazirodztwa, społecznie uzasadnionym zakazem kontaktów seksualnych z nieletnimi, etyką zawodową itp.). Poziom uzyskanej mentali- zacji jest też niewątpliwie cechą indywidualną, związaną ze sprawnością intelektualną oraz z ogólnym poziomem samoświadomości. Istnieją ludzie, którzy nawiązują kontakty erotyczne (a raczej pseudoerotyczne) z przyzwyczajenia lub na skutek określonych nacisków psychologicznych czy społecznych, nie uświadamiając sobie w pełni faktu, że ich potrzeba seksualna sensu stricto jest słaba lub wygasła. W odniesieniu do sytuacji towarzyszącej współżyciu zjawisko to polega na tym, że niektórzy ludzie nie uświadamiają sobie, jakie bodźce skutecznie hamują u nich rozwój podniecenia seksualnego. Tak więc niepowodzenia w życiu seksualnym mogą być związane z brakiem uświadomienia sobie zarówno tego, co pomaga uzyskać wysoki poziom satysfakcji, jak i tego, co przeszkadza, zakłóca lub utrudnia rozwój przeżyć. Osoby charakteryzujące się słabą mentalizacją mają najczęściej po prostu fałszywe wyobrażenie o własnej potrzebie seksualnej i efektywnym jej zaspokajaniu.

Read More

Wyniki terapii penicyliną

W przypadkach przewlekłych zapaleń przydatków i przymacicza wyniki terapii penicyliną, jak i antybiotykami w ogóle, są mniej zadowalające. Pewne zastrzeżenia budziło stosowanie penicyliny u ciężarnych cierpiących na ostrą rzeżączkę, gdyż większe jej dawki mogą wywołać skurcze macicy i krwawienia. Okazało się jednak, że dawki, jakie doprowadza się zazwyczaj do ustroju w przebiegu ostrej rzeżączki, nie wywołują krwawień. Penicylinę można stosować także u dziewczynek chorych na ostre, podostre i przewlekłe zapalenie sromu. Dawki zalecane w tych przypadkach zbliżają się do dawek zalecanych u kobiet dorosłych, a to ze względu na uporczywość schorzenia rzeżączkowego u małych dziewcząt. Podobnie jak u kobiet o dodatnim wyniku leczenia można mówić nie tylko po ustąpieniu klinicznych objawów schorzenia, lecz także po wielokrotnym badaniu mikroskopowym rozmazów, stwierdzającym nieobecność gonokoków, oraz po ujemnym wyniku szczepienia na pożywki co najmniej w ciągu 3-4 tygodni.

Read More